Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Bendradarbiavimas su Pietų Korėja – naujos galimybės Lietuvai

2014-02-18

Antradienis, vasario 18 d. (Seulas). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Pietų Korėjos Prezidente Park Geun-hye. Tai pirmasis aukšto lygio abiejų valstybių vadovių susitikimas. Prieš metus pareigas pradėjusi eiti Prezidentė Park Geun-hye yra pirmoji prezidentė moteris Pietų Korėjoje.

Susitikime kalbėta apie dvišalius ryšius, ekonominio bendradarbiavimo, ypač energetikos, inovacijų ir aukštųjų technologijų srityse, stiprinimą, ES ir Pietų Korėjos santykius. Lietuvos vadovė pareiškė užuojautą Prezidentei Park Geun-hye dėl skaudžios nelaimės Kjongdžu mieste ir palinkėjo stiprybės žuvusiųjų artimiesiems, sužeistiesiems ir visiems Pietų Korėjos žmonėms.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė padėkojo už Pietų Korėjos indėlį statant suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo laivą „Independence" (lietuviškai „Nepriklausomybė"). Pasak Prezidentės, Lietuva jau 10 metu yra ES ir NATO narė, turi karinio ir politinio saugumo garantijas, o pasistačius SGD terminalą - užsitikrins ir energetinį saugumą.

„Lietuvą ir Pietų Korėją jau sieja geri ryšiai. Pietų Korėjos gaminys Klaipėdos SGD terminalas laivas mums padės užsitikrinti energetinį saugumą ir savarankiškumą. Verslininkai sėkmingai bendradarbiauja lazerių ir IT srityse. Tačiau yra dar daug neišnaudoto potencialo ekonomikos, prekybos ir inovacijų srityse, nors tam esame sukūrę tvirtą politinį pagrindą", - sakė Prezidentė.

Lietuva yra pasirašiusi dvišales sutartis dėl bendradarbiavimo prekybos srityje, abipusių investicijų skatinimo ir apsaugos, dvigubo apmokestinimo panaikinimo. Prieš trejus metus pradėta taikyti ES ir Pietų Korėjos laisvosios prekybos sutartis. Prezidentės teigimu, P.Korėja yra 13 didžiausia investuotoja pasaulyje, kuri ypatingą dėmesį skiria modernioms technologijoms. Todėl Lietuva turi daug geriau išnaudoti šių sutarčių teikiamas galimybes.

Pasak šalies vadovės, vien tik 2011 m. pradėjus taikyti ES - Pietų Korėjos laisvosios prekybos sutartį, Lietuvos eksportuotojai sutaupo apie 4 milijonus litų kasmet muitų mokesčiams. Per dvejus metus lietuviškų prekių eksportas į Pietų Korėją išaugo 11 proc.

Prezidentės teigimu, kultūrinis Lietuvos ir Pietų Korėjos bendradarbiavimas atvertų dar daugiau galimybių. Šiuo metu rengiama sutartis dėl bendradarbiavimo kultūros ir švietimo sutartyje. Lietuva siūlo sudaryti dvišalį susitarimą dėl mokslinio ir technologinio bendradarbiavimo.

Pasak šalies vadovės, korėjiečių kalba jau dėstoma Lietuvos universitetuose, todėl pasirašius šias sutartis galėtų vykti įvairūs mokslo ir studentų mainai. Lietuvos energetikos institutas ir Vilniaus universitetas vykdo bendrus projektus su Pietų Korėjos partneriais. 

Lietuvos ir Pietų Korėjos Prezidentės taip pat aptarė branduolinės saugos problemas ir sutarė susitikti kovo pabaigoje Hagoje Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidento Baracko Obamos inicijuotame Branduolinės saugos viršūnių susitikime.  

Nuotraukos - R. Dačkus 

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.02.18 10:38

Atgal