Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Bendras Lietuvos ir JAV interesas – regiono saugumas

2015-06-27

Šeštadienis, birželio 27 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su JAV Atstovų Rūmų pirmininku Johnu Boehneriu, su kuriuo aptarė Lietuvos ir regiono saugumo klausimus, padėtį Ukrainoje, Lietuvos ir JAV karinį, energetinį, ekonominį bendradarbiavimą.

„JAV ir toliau išlieka mūsų patikima partnere. Žinome, ką reiškia tvirta šios šalies moralinė pozicija – JAV visus 50 metų nepripažino Baltijos šalių okupacijos. Ir šiandien, kai mūsų regiono saugumui iškilo reali grėsmė, JAV mus remia ir mums padeda. Ši transatlantinė vienybė yra vienintelis atsakas į vis didėjančią agresiją“, – sakė Prezidentė.

Pasak šalies vadovės, JAV labai konkrečiais veiksmais prisideda prie Lietuvos ir viso regiono saugumo – prieš keletą dienų nuspręsta mūsų šalyje ir kitose 5 Europos šalyse dislokuoti JAV karinę techniką, anksčiau JAV priėmė sprendimą skirti 1 mlrd. dolerių regiono saugumui didinti. Šios valstybės kariai sėkmingai dirba su Lietuvos kariais, dalyvauja bendrose pratybose.

Anot Prezidentės, svarbūs ir ekonominiai ryšiai su JAV. Lietuva yra viena didžiausių ES ir JAV laisvosios prekybos susitarimo rėmėjų – net 79 proc. Lietuvos žmonių šį susitarimą vertina teigiamai. Laisvosios prekybos susitarimas ne tik suaktyvins tarpusavio prekybą, prisidės prie ES ir JAV ekonomikų augimo, bet ir dar labiau sustiprins transatlantinius ryšius, ypač kylant grėsmėms Europos saugumui.

Prezidentė pabrėžė, kad, nelaukiant laisvosios prekybos susitarimo pasirašymo, labai svarbu, kad JAV kuo greičiau palengvintų energetinių išteklių eksportą į Europą. Toks JAV sprendimas ne tik pakeis Europos energetikos rinką, bet ir turės įtakos geopolitinei situacijai mūsų regione.

Susitikime kalbėta ir apie situaciją Ukrainoje. Ukrainai ypač reikalinga visokeriopa parama. Minsko susitarimai nėra iki galo įgyvendinti, todėl sankcijos turi galioti. Šiuo klausimu Lietuvos ir JAV pozicijos visiškai sutampa. Prezidentė pabrėžė, kad tvirta JAV pozicija ypač svarbi siekiant padėti Ukrainai.

JAV Atstovų Rūmų pirmininkas Lietuvoje taip pat planuoja susitikti su JAV kariais, apžiūrėti Suskystintųjų gamtinių dujų terminalą Klaipėdoje.

Kartu su Johnu Boehneriu susitikime su Prezidente dalyvavo ir kiti Kongreso nariai – Energetikos ir prekybos komiteto nariai Johnas Shimkus, Gregas Waldenas ir Susan Brooks, Asignavimų komiteto narys Michaelis Simpsonas, Mokesčių komiteto narys Mike Kelly, Finansinių paslaugų komiteto narė Ann Wagner, Mokslo, kosmoso ir technologijų komiteto narys Danielius Lipinskis.

Prezidentė su JAV Atstovų Rūmų pirmininku J. Boehneriu pastarąjį kartą buvo susitikusi 2013 m. gegužę Vašingtone.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.06.27 17:12

Atgal