Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Branduolinei saugai užtikrinti - jokių kompromisų

2014-03-25

Hagos Branduolinio saugumo viršūnių susitikime dalyvaujanti Prezidentė sakė kalbą plenarinėje sesijoje. 


Ekscelencijos, ponai ir ponios,

norėčiau padėkoti Nyderlandų Karalystei už puikiai suorganizuotą susitikimą.

 

Pirma, Lietuva tvirtai remia ambicingą susitikimo tikslą - didinti branduolinį saugumą pasaulyje. Turime puoselėti branduolinio saugumo kultūrą rodydami skaidrumą ir atvirumą.

 

Šiame vadovų susitikime Lietuva jungiasi prie toli siekiančios iniciatyvos stiprinti branduolinio saugumo įgyvendinimą. Mūsų tikslas - siekti glaudesnio bendradarbiavimo ir bendruomeniškumo branduolinio saugumo srityje.

 

Antra, negali būti jokių kompromisų branduolinės saugos klausimais. Mūsų užduotis - skatinti saugumo ir saugos sinergiją visuose branduoliniuose objektuose - esamuose ir būsimuose.

 

Be to, nuo branduolinio saugumo ir saugos yra neatsiejamas skaidrumas. Skaidrumas, partnerių teisėtų interesų gerbimas ir atviras dalijimasis informacija - būtina sąlyga tarpusavio pasitikėjimui.

 

Lietuva yra visiškai skaidri laikydamasi visų privalomų branduolinės saugos ir saugumo reikalavimų. Remiame platesnį TATENA (Tarptautinės atominės energijos agentūros) sistemos panaudojimą siekiant užtikrinti skaidrumą tarp valstybių. Leiskite informuoti, kad 2016 m. Lietuva kviečiasi TATENA tarptautinę fizinės saugos ekspertų patariamąją (IPPAS) misiją.

 

Tikimės, kad ir mūsų kaimynai parodys tokią pat gerą valią, atvirumą ir visų įsipareigojimų pagal tarptautines konvencijas laikymąsi. Konsultacijos, konstruktyvus ginčų sprendimas ir dalijimasis informacija turi būti norma. Šiandien mes negalime ramiai stebėti, kaip nesaugios branduolinės jėgainės statomos visai šalia ES sienų. Tai kelia grėsmę mums visiems, todėl privalome užkirti tam kelią.

 

Trečia, Seule Lietuva išreiškė savo paramą iniciatyvoms „Veikla ir bendradarbiavimas kovojant su branduolinių medžiagų kontrabanda" ir „Branduolinio saugumo mokymo ir paramos centrai".

 

2012 m. balandžio mėn. Lietuvoje įkurtas Branduolinio saugumo kompetencijos centras. Jo misija - mokyti kovoti su branduolinių medžiagų kontrabanda ir stiprinti pajėgumus. Per beveik dvejus metus buvo apmokyta apie 400 ekspertų.

 

Vienas svarbiausių centro tikslų - plėsti regioninę veiklą ir teikti paramą kitoms šalims. 2013 m. dalyvauti centro veikloje pakviesti Gruzijos ekspertai. 2014 m. centras priims Ukrainos, Armėnijos ir Moldovos delegacijas branduolinio saugumo mokymams. Palaikome glaudžius ryšius su Šiaurės ir Baltijos šalimis stiprindami regioninį bendradarbiavimą branduolinio saugumo srityje.

 

Baigdama norėčiau palinkėti visoms čia dalyvaujančioms valstybėms laikytis visų savo įsipareigojimų ir situacija pasikeis.

Nuotraukos - Scanpix ir R. Dačkus 

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.03.25 10:30

Atgal