Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Branduolinės saugos užtikrinimas - bendras Lietuvos ir Kazachstano siekis

2011-10-06

Ketvirtadienis, spalio 6 d. (Astana). Su oficialiu vizitu Kazachstane viešinti Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Kazachstano Prezidentu Nursultanu Nazarbajevu aptarė šalims aktualias branduolinės saugos problemas ir sutarė tarptautinėje arenoje vieningai siekti efektyvesnių priemonių branduolinių objektų saugai užtikrinti.

Šalies vadovės teigimu, Lietuvai, kurios kaimynystėje planuojami vykdyti branduoliniai energetikos projektai, labai svarbu, kad būtų vykdomas glaudus tarptautinis bendradarbiavimas branduolinės saugos klausimais, o jos kaimynystėje statomoms AE atlikti saugumo ir rizikos testai, analogiški Europos Sąjungoje vykdomiems testams.

„Branduolinės saugos užtikrinimas yra bendras iššūkis Lietuvai ir Kazachstanui. Sutarėme glaudžiai bendradarbiauti siekianti, jog visose pasaulio atominėse elektrinėse būtų įvesti ir taikomi vieningi tarptautiniai saugumo standartai, griežtinamos TATENA kontrolės priemonės, vykdomi reguliarūs streso testai. Tai visos tarptautinės bendruomenės atsakomybė", - kalbėjo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Lietuvos vadovė pabrėžė, jog nauji branduoliniai projektai turi būti įgyvendinami tik atlikus seisminės saugos ir poveikio aplinkai vertinimus, o planuojamoms statyti ir jau veikiančioms atominėms elektrinėms turi būti įvesti streso testai. Taip pat būtina maksimaliai griežtinti atominių jėgainių statybos vietų, naudojamų technologijų ir personalo kvalifikacijos kontrolę, o kaip šie reikalavimai yra įgyvendinami privalo prižiūrėti atsakingos tarptautinės organizacijos.

Kazachstane Semipaltinsko poligone buvo įvykdyta 500 branduolinių ginklų bandymų. Šiais metais minimos 20-osios jo uždarymo metinės.

Lietuvos ir Kazachstano vadovai branduolinio saugumo užtikrinimo klausimą kėlė ir šių metų rugsėjį vykusioje Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Niujorke.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2011.10.06 13:05

Atgal