Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Branduoliniam saugumui – pasaulio šalių vadovų dėmesys

2014-03-24

Pirmadienis, kovo 24 d. (Haga). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja Branduolinio saugumo viršūnių susitikime Hagoje.

Pirmają Hagos viršūnių susitikimo dieną Prezidentė dalyvavo diskusijose, kaip užtikrinti branduolinę saugą ir saugumą pasaulyje. Taip pat šalies vadovė su Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentu Baracku Obama kalbėjosi apie regioninio Baltijos šalių saugumo užtikrinimą bei situaciją Ukrainoje.

Su Kinijos Prezidentu Xi Jinpingu Prezidentė Dalia Grybauskaitė aptarė dvišalius santykius, taip pat prisiminė susitikimą Kinijoje šalies vadovės vizito metu.

Kartu su pasaulio šalių vadovais Prezidentė dalyvavo diskusijoje, kokie yra galimi branduolinio ginklo platinimo scenarijai ir kaip išnaudoti esamas priemones kovojant su grėsmėmis tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygiu.

Prezidentės teigimu, branduolinė sauga neturi sienų, todėl tai yra visos tarptautinės bendruomenės pareiga ir atsakomybė. Pasak Prezidentės, Lietuvai ypač aktualu, kad mūsų pasienyje planuojamos bei statomos atominės elektrinės atitiktų aukščiausius branduolinės saugos reikalavimus, o šiuos projektus vykdančios Rusija ir Baltarusija skaidriai įgyvendintų visas tarptautines sutartis, tarp jų ir Espoo konvenciją.

Hagos viršūnių susitikimo tikslas - stiprinti branduolinį saugumą ir saugą, didinti skaidrumą bei pasitikėjimą tarp šalių, kurios vysto ir kurioms įtakos turi branduolinių objektų statybų projektai.

Hagos viršūnių susitikime taip pat dalyvauja Jordanijos Karalius Abdullah II, JAV Prezidentas Barackas Obama, Prancūzijos Prezidentas François Hollande'as, Kinijos Prezidentas Xi Jinpingas, Turkijos Prezidentas Abdullah Gulas, Nyderlandų Premjeras Markas Rutte, Vokietijos Kanclerė Angela Merkel, Jungtinės Karalystės Ministras Pirmininkas Davidas Cameronas, Švedijos ir Danijos Premjerai, JT Generalinis Sekretorius Ban Ki-moonas, ES Vadovai José Manuelis Barroso ir Hermanas Van Rompuy, TATENA generalinis direktorius Yukiya Amano, Interpolo Generalinis Sekretorius Ronaldas K. Noble ir delegacijų atstovai iš 53 valstybių.

Hagoje vykstantis viršūnių susitikimas surengtas jau trečią kartą. Pirmasis branduolinio saugumo susitikimas įvyko 2010 m. Vašingtone, antrasis - po dvejų metų Seule. Jame dalyvavo ir Lietuvos Prezidentė. 

Nuotraukos - Scanpix ir R. Dačkus  

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.03.24 17:36

Atgal