Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Bylos teismuose bus nagrinėjamos sparčiau

2014-03-24

Pirmadienis, kovo 24 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo priimtas Baudžiamojo proceso kodekso pataisas. Prezidentės iniciatyva parengtos pataisos leis sparčiau nagrinėti baudžiamąsias bylas teismuose.

„Teisėjai turi jausti ypatingą atsakomybę už tai, kaip jie vykdo teisingumą. Akivaizdūs baudžiamųjų bylų vilkinimo pavyzdžiai griauna žmonių pasitikėjimą ne tik teismais, bet ir valstybe. Šių bylų nagrinėjimo praktika teismuose turi keistis iš esmės. Galime suteikti daugiau laiko ruošiantis bylos nagrinėjimui, bet prasidėjus posėdžiui, darbas turi būti organizuojamas nuolatos, jei reikia ir galima, kiekvieną dieną ir be nepateisinamų pertraukų. Spartus, nešališkas ir objektyvus bylų nagrinėjimas - svarbiausia teisingumo ieškantiems Lietuvos žmonėms", - sakė Prezidentė.

Baudžiamojo proceso kodekso pataisos yra vienas didžiausių savo apimtimi Prezidentės Dalios Grybauskaitės teiktų įstatymų projektų, skirtų teismų darbui gerinti.

Šios pataisos įpareigoja teismus siekti kuo spartesnio bylos išnagrinėjimo. Remiantis naujomis pataisomis, maksimalus pertraukos tarp teismo posėdžių terminas yra vienas mėnuo. Ilgesnės pertraukos galės būti daromos tik išimtiniais atvejais. Tokia teisinė praktika taikoma ir kitose Europos šalyse. Ilga teismų proceso trukmė tapo viena pagrindinių priežasčių dėl kurių Lietuva pralaimi bylas Europos Žmogaus Teisių Teisme.

Prezidentės pasiūlytomis pataisomis taip pat sugriežtinama advokatų veikla ir apribojamos jų galimybės vilkinti bylų nagrinėjimą neatvykstant į teismo posėdžius. Nedalyvavimas baudžiamajame procese dėl užimtumo kitose bylose nuo šiol nebebus laikomas pateisinama priežastimi.

Prezidentės iniciatyva supaprastintas ir paspartintas bylų nagrinėjimas, kai kaltininkai prisipažįsta ir visi proceso dalyviai sutinka netirti įrodymų. Nuo šiol teisėjai turės daugiau galimybių išnagrinėti tokias bylas sutrumpintu procesu. Tai ypač aktualu apygardų teismams, kuriuose labiausiai stringa bylų nagrinėjimas.

Taip pat proceso dalyviams suteikiama teisė skųstis aukštesniajam teismui, kai teisėjas nesilaiko įstatyme nustatytų terminų nagrinėjant bylą. Tokia praktika jau galioja nagrinėjant civilines bylas.

Pagal Prezidentės inicijuojamas pataisas, taip pat panaikinami apribojimai žmonėms skųsti nuosprendį Aukščiausiajam Teismui privataus kaltinimo bylose.

Prezidentės siūlomos pataisos leis greičiau ir nerengiant teismo posėdžio spręsti tam tikrus tarpinius bylos nagrinėjimo klausimus. Taip pat keičiamos susipažinimo su bylos medžiaga taisyklės, kurios trukdydavo procesą ir nepagrįstai varžydavo žmogaus teises.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.03.24 08:02

Atgal