Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Derybose dėl dujų kainų principinga Lietuvos laikysena duoda rezultatų

2014-02-11

Antradienis, vasario 11 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi ir energetikos ministru Jaroslavu Neverovičiumi. Ministras Pirmininkas informavo Prezidentę apie Sočyje vykusį pokalbį su Rusijos Federacijos Ministru Pirmininku Dmitrijumi Medvedevu ir „Gazprom" vadovu Aleksejumi Mileriu bei apie iš jų išgirstus pasiūlymus dėl dujų kainų Lietuvai.

Prezidentės teigimu, tai, kad Lietuva nesutiko su reikalavimais atsisakyti savo energetinio savarankiškumo, taktika ir ori Lietuvos laikysena derybose su „Gazprom" duoda rezultatų. Pasak Prezidentės, „Gazprom" pateikti pasiūlymai yra svarstytini, tačiau reikia sulaukti raštu viso pasiūlymų paketo, kuriame būtų kalbama ne tik apie dujų kainą, bet ir kiekius, sutarties terminus. Tik tada bus galima pasakyti, ar Lietuvai „Gazprom" pasiūlymas yra priimtinas.

„Daugiau įklimpti į ilgalaikes, suvaržančias sutartis, kaip buvo įklimpusi mūsų valstybė po „Lietuvos dujų" pardavimo „Gazprom", Lietuva sau leisti negali. Lietuva svarstys tuos „Gazprom" pasiūlymus, kurie naudingi valstybei ir žmonėms. Ta situacija, kai „Gazprom" taikė Lietuvai politines kainas ir kai Lietuvos žmonės tiek daug permokėjo, neturi pasikartoti", - sako Prezidentė.

Prezidentė pabrėžia, kad Lietuvos derybų pozicijos dėl dujų kainų yra gerokai stipresnės - jau šių metų pabaigoje turėsime Suskystintų gamtinių dujų terminalą, taip pat aktyviau plėtodama atsinaujinančią energetiką Lietuva gerokai mažina dujų naudojimą, be to, Lietuvos ilgalaikė sutartis su „Gazprom" baigiasi 2015 metų pabaigoje. Todėl, pasak Prezidentės, Lietuva neturi įsipareigoti ilgam laikotarpiui būti susieta su rusų dujų monopolininke.

Lietuva yra pateikusi Stokholmo arbitražui per 4mlrd. litų ieškinį dujų monopolininkei „Gazprom" dėl neteisingai taikomų dujų kainų. Taip pat Lietuvos iniciatyva Europos Komisija vykdo antimonopolinės veiklos tyrimą prieš „Gazprom" Europoje.

Prezidentė kartu su Ministru Pirmininku „Gazprom" pasiūlymus Lietuvai dėl dujų kainų ketina svartyti sulaukus raštiško pasiūlymo.

Nuotraukos - R. Dačkus 

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.02.11 09:30

Atgal