Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Dujų terminalas - Lietuvos energetinės nepriklausomybės įtvirtinimas

2014-02-19
Trečiadienis, vasario 19 d. (Pietų Korėja). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Pietų Korėjos mieste Ulsanoje dalyvavo Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo laivo inauguracijos ceremonijoje. Laivą - SGD saugyklą Lietuvai Pietų Korėjoje pastatė norvegų įmonė „Hoegh LNG" bendradarbiaudama su šios šalies įmone „Hyundai Heavy Industries".
 
Šalies vadovė pabrėžė, jog šis laivas simbolizuoja savotišką geopolitinį trikampį, kurį sudaro mūsų šiaurinė partnerė Norvegija, Lietuva ir Pietų Korėja.
 
Pagal laivų inauguracijos tradicijas, Prezidentė SGD laivui suteikė moterišką vardą „Independence" (lietuviškai „Nepriklausomybė") ir į jo bortą sudaužė specialiai šiai progai paruošto putojančio vyno butelį. Nuleistas į vandenį „Independence" Lietuvą pasieks šių metų pabaigoje. Valstybės vadovė pabrėžė, jog Lietuva, pirmoji iš Baltijos valstybių pasistačiusi SGD terminalą užsitikrina realią nepriklausomybę nuo šiandien monopolines kainas diktuojančio dujų tiekėjo Gazprom. 

Šalies vadovė pabrėžė, jog šis laivas simbolizuoja savotišką geopolitinį trikampį, kurį sudaro mūsų šiaurinė partnerė Norvegija, Lietuva ir Pietų Korėja.

„Ši diena yra istorinė Lietuvai. Laivas gražiu simboliniu vardu „Nepriklausomybė" yra realus žingsnis į energetinę mūsų nepriklausomybę ir saugumą. Tai reiškia, kad mes turime alternatyvą ir daugiau niekas negalės mūsų šantažuoti aukštomis dujų kainomis, per energetiką daryti įtakos mūsų politiniam ir ekonominiam gyvenimui. Tai ne tik teisingos kainos mūsų žmonėms, tai ekonomiškai stipresnė ir konkurencingesnė Lietuva ", - sakė Prezidentė.

Pasak šalies vadovės, pradėjus veikti Klaipėdos terminalui, galėsime dujas importuoti iš viso pasaulio už konkurencingą rinkos kainą. Vien todėl, kad terminalas yra, Prezidentės teigimu, Lietuva turės galimybę derėtis dėl pigesnių dujų su visais, kurie tiekia ne tik per terminalus, bet ir per vamzdynus. Šiuo metu neturint dujų tiekimo alternatyvos Lietuva už gamtines dujas moka „Gazpromo" primestą politinę kainą - apie 30 proc. daugiau nei kitos ES šalys.

Lietuvos Prezidentės teigimu, didžiulis ir modernus SGD laivas, kuriame pritaikytos pažangiausios technologijos pasaulyje, rodo ir mūsų šalies ekonominį potencialas. „Mes turėsime moderniausią laivą, kuris galės dirbti ne tik Lietuvai, bet visam Baltijos regionui. Tampame rimta energetikos valstybe", - sakė šalies vadovė.

Prezidentė taip pat pabrėžė, jog SGD terminalas yra labai svarbus ne tik Lietuvos, bet ir viso Baltijos regiono energetiniam saugumui. Klaipėdos terminalo pajėgumų užteks ne tik Lietuvos poreikiams, bet ir visoms Baltijos valstybėms - per terminalą importuotos gamtinės dujos galės būti tiekiamos ir Latvijai su Estija. Tai mūsų energetinio savarankiškumo garantas.

Šiandien laivas "Nepriklausomybė" pakels  inkarą ir išplauks į jūrą. 

 

Nuotraukos - R. Dačkus 

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.02.19 08:02

Atgal