Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Efektyviai veikianti teisinė sistema - Lietuvos žmonių lūkestis

2014-06-17

Antradienis, birželio 17 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, susitikusi su Teisingumo ministru Juozu Bernatoniu, aptarė svarbiausius Teisingumo ministerijos darbus, pagrindines veiklos kryptis ir prioritetus.

Šalies vadovė pabrėžė, jog pagrindinis Teisingumo ministro ir jo vadovaujamos ministerijos uždavinys - efektyviai veikianti teisinė sistema. Tam, pasak Prezidentės, būtina toliau tęsti teismų reformą ir imtis įstatymų pataisų bylų nagrinėjimo trukmei sumažinti.

„Žmonių pasitikėjimas teisingumo sistema reiškia pasitikėjimą valstybę. Negalime leisti, jog dėl neefektyvaus, neskaidraus ir aplaidaus teisingumonukentėtų Lietuvos žmonių interesai. Todėl būtina tęsti jau pradėtas reformas, kuriomis siekiama gerinti teismų darbą, spartinti bylų nagrinėjimą ir užtikrinti teisinės sistemos skaidrumą", - sakė Prezidentė.

Pasak valstybės vadovės, teismai, kuriuose dirba vos keli teisėjai, dirba netolygiai, nepakankamai efektyviai ir nekokybiškai. Iš 49 apylinkių teismų, 41 teisme yra mažiau nei 10 teisėjų, 24 teismuose dirba tik 3 ar 4 teisėjai, iš kurių vienas pirmininkas su keliolikos darbuotojų komanda. Tokio dydžio teismuose, kaip ir visose kitose šiuo metu reorganizuojamose valstybės institucijose, sunku užtikrinti efektyvų valdymą, aukštą teismo sprendimų kokybę bei greitą bylų nagrinėjimą. Todėl, Prezidentės teigimu, būtina apjungti arba atsisakyti neefektyviai dirbančių mažųjų apylinkių ir apygardų administracinių teismų.

Šalies vadovė taip pat pabrėžė, jog atskirų kategorijų baudžiamųjų bylų nagrinėjimas Lietuvoje yra nepateisinamai ilgas - vidutiniškai jos trunka 2 metus, tam dažnai kliudo ne tik sudėtingos teisinės procedūros, bet ir neefektyvus valstybės garantuojamos teisnės pagalbos organizavimas, didelis antrinę teisinę pagalbą teikiančių advokatų užimtumas.Pasak Prezidentės, valstybės teikiama teisinė pagalba neturi tapti kliūtimi greitesniam baudžiamųjų bylų nagrinėjimui ir Prezidentės inicijuotų pataisų dėl pertraukų tarp teismo posėdžių ribojimo įgyvendinimui.

Prezidentė su Teisingumo ministru taip pat kalbėjo apie skaidrumo užtikrinimą advokatūroje. Šalies vadovė pabrėžė, jog advokatūra neturi tapti užuovėja susikompromitavusiems teisininkams, todėl advokatams keliami nepriekaištingos reputacijos reikalavimai turi būti reglamentuojami griežčiau, įtvirtinant ir aiškią nepriekaištingos reputacijos patikros procedūrą, kokia galioja kitiems su nepriekaištinga reputacija siejamiems asmenims. Pasak Prezidentės, būtina parengti tai numatančias Korupcijos prevencijos ir Advokatūros įstatymų pataisas bei formuoti griežtą praktiką nederamo advokatų elgesio atvejais.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.06.17 15:53

Atgal