Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Europos politikos "mistralizacija" privalo liautis

2014-07-22

Antradienis, liepos 22 d. (Varšuva). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo Baltijos ir Višegrado (Lenkija, Čekija, Slovakija ir Vengrija) šalių bei Bulgarijos ir Rumunijos Prezidentų susitikime, kuriame aptarta saugumo padėtis regione, toliau eskaluojamas konfliktas Rytų Ukrainoje ir pasirengimas rugsėjį Velse įvyksiančiam NATO viršūnių susitikimui.

Kalbėdama apie pastarųjų dienų įvykius Rytų Ukrainoje, kai raketa buvo numuštas keleivinis Malaizijos lėktuvas, šalies vadovė pabrėžė, jog Rusijos brutali agresija didėja, o Vakarų valstybių negebėjimas priimti greitų sprendimų dėl sankcijų ir atgrasymo priemonių gali pasitarnauti kaip netiesioginis kvietimas ją tęsti toliau.

„Agresija turi sulaukti griežto ir vieningo atsako. Geopolitinė situacija pasikeitė, todėl turime labai rimtai ir atsakingai vertinti iššūkius savo saugumui. Visų pirma - padaryti galą Europos politikos "mistralizacijai", nutraukti visus sandorius su Rusija dėl karinių technologijų pardavimo. Negalime leisti, kad mūsų ginklus naudotų agresorius, o laivas „Mistralis" atsidurtų Baltijos jūroje. Europa neturi pardavinėti savo vertybių", - sakė Prezidentė.

Pasak šalies vadovės, NATO privalo realiai įvertinti grėsmes saugumui ir atitinkamai koreguoti Baltijos valstybių bei Lenkijos gynybos planus, užtikrinti ilgalaikio saugumo priemones regione ir vykdyti konkrečias atgrasymo priemones, kurios kainuoja pigiau, nei tiesioginis dalyvavimas kariniame konflikte.

Prezidentės teigimu, taip pat būtina didinti NATO sąjungininkų sausumos, oro ir jūrų pajėgų buvimą regione, vykdyti bendras karines pratybas.

(Nuotr. R. Dačkus ir Wojciech Grzedzinski)

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.07.22 12:21

Atgal