Prezidentė Dalia Grybauskaitė

EVT apsisprendė dėl Komisijos vadovo ir patvirtino ateities gaires

2014-06-27

Penktadienis, birželio 27 d. (Vilnius). Briuselyje susirinkusi Europos Vadovų Taryba, kurioje Lietuvai atstovauja Prezidentė Dalia Grybauskaitė, sutarė dėl naujojo Europos Komisijos Prezidento kandidatūros ir patvirtino ES penkerių metų strateginę darbotvarkę. Išvadose taip pat pabrėžiama energetinio saugumo svarba ir išsakoma parama Ukrainos Prezidento Petro Porošenkos pasiūlytam taikos planui.

ES šalių vadovai balsavimu pritarė, jog naujuoju Europos Komisijos Prezidentu taptų buvęs Liuksemburgo premjeras Jean-Claude's Junckeris. Dėl jo kandidatūros dar turės balsuoti Europos Parlamentas.

Apžvelgdami ES tikslus ir svarbiausius darbus, kurių būtina imtis, Europos šalių lyderiai pabrėžė būtinybę toliau stiprinti Bendrijos konkurencingumą, vykdyti struktūrines reformas, kurios paskatins ekonomikos augimą ir naujų darbo vietų kūrimą.

Lietuvos vadovės teigimu, Europos Sąjunga privalo maksimaliai išnaudoti bendrosios Europos rinkos potencialą, užtikrinti efektyviai veikiančios vidaus energijos rinkos sukūrimą, panaikinti energetinę priklausomybę ir atskirų ES regionų energetinę izoliaciją.

Pasak Prezidentės, įvykių Ukrainoje kontekste Europos Sąjunga aiškiai vertina riziką, kurią kelia energetinė priklausomybė nuo monopolinių išorės energijos tiekėjų. Šalies vadovė pabrėžė, jog ES turi atsakingai ir veiksmingai įgyvendinti Komisijos parengtą Europos energetinio saugumo strategiją. Prezidentės teigimu, turi vykti reguliarus šios strategijos įgyvendinimo įvertinimas per kiekvieną Europos Vadovų Tarybą.

Šioje strategijoje numatyti pagrindiniai darbai, kurių turi būti imtasi nedelsiant artimoje, vidutinėje ir ilgalaikėje perspektyvoje, įgyvendinant strategines energijos jungtis, tinkamai pasirengiant įveikti galimus energijos tiekimo sutrikimus ateinančią žiemą, ieškant alternatyvių tiekimo šaltinių ir mažinant energetinę priklausomybę nuo atskirų tiekėjų.

Išvadose ES vadovai dar kartą pasmerkė Krymo aneksiją ir paragino visas puses prisidėti įgyvendinant Ukrainos Prezidento Petro Porošenkos pasiūlytą taikos planą, kad būtų atkurtas stabilumas Ukrainoje.

ES vadovai taip pat ragina Rusiją sustabdyti kovotojų ir ginklų srautą per sieną į Ukrainą bei panaudoti savo įtaką užtikrinant, kad ginkluotos grupuotės nutrauktų prievartą.

Išvadose išsakomi reikalavimai iki pirmadienio sutarti dėl ESBO priežiūros įgyvendinant paliaubas ir užtikrinant efektyvią sienų kontrolę, grąžinti trijų sienos punktų kontrolę Ukrainai, paleisti separatistų laikomus įkaitus, taip pat ir ESBO, pradėti realias derybas dėl Ukrainos Prezidento taikos plano įgyvendinimo. Prireikus Taryba priims būtinus sprendimus, o Europos Vadovų Taryba yra pasirengusi griežtinti atsakomąsias priemones.

ES vadovai taip pat aptarė Europos Komisijos konkrečias rekomendacijas kiekvienai ES valstybei narei ir išreiškė politinį pritarimą Lietuvai įsivesti bendrą ES valiutą eurą nuo 2015 m. sausio 1 dienos.

Posėdyje buvo pritarta ir ES šalies kandidatės statuso suteikimui Albanijai.

Nuotr. R. Dačkus 

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.06.27 17:01

Atgal