Prezidentė Dalia Grybauskaitė

H. Kohlio palikimas – suvienyta ir taiki Europa

2017-07-01

Šeštadienis, liepos 1 d. (Strasbūras, Prancūzija). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja iškilmingoje ceremonijoje, skirtoje buvusio Vokietijos Federalinio Kanclerio Helmuto Kohlio atminimui pagerbti.

Europos garbės piliečiui ir vienam iškiliausių XX amžiaus politikų palydėti surengta pirmoji istorijoje valstybinė ES ceremonija. Gedulingos iškilmės vyksta Europos Parlamente Strasbūre, kuris laikomas vokiečių ir prancūzų tautų susitaikymo simboliu.

Šalies vadovės teigimu, santarvėje ir gerovėje gyvuojanti XXI amžiaus Europa – svarus Helmuto Kohlio palikimas. Vokietija, Europa ir visas pasaulis neteko išskirtinės asmenybės, vizionieriaus, kurio pastangomis suvienyta Vokietija ir nugriautos po Antrojo pasaulinio karo Senąjį žemyną padalijusios linijos.

Pasak Prezidentės, Helmutas Kohlis – tai modernios ir Europos idėjai atsidavusios Vokietijos veidas. Būtent jo vadovavimo metu Vokietija pripažino Lietuvos nepriklausomybę ir užmezgė diplomatinius santykius.

Savo šaliai 16 metų tarnavęs Kancleris visados laikėsi nuoseklios Baltijos valstybių okupacijos nepripažinimo politikos ir smerkė 1939 m. rugpjūčio 23 d. Molotovo–Ribentropo paktą. Per skaudžius 1991 m. Sausio 13-osios įvykius jis neliko nuošalyje. Kanclerio iniciatyva Vokietijos Bundestagas priėmė rezoliuciją, kuria pasmerkė karinės jėgos naudojimą Lietuvoje ir reikalavo Sovietų Sąjungą nutraukti smurtą. Helmutas Kohlis taip pat aktyviai palaikė SSRS kariuomenės išvedimą iš Lietuvos teritorijos.

Aktyviai puoselėjęs stiprios, laisvos ir taikios Europos idėją, Helmutas Kohlis tvirtai pasisakė už gilesnę ES integraciją, daug prisidėjo, kad būtų įvesta bendra ES valiuta euras, bei paskatino procesus, kurie užtikrino ilgalaikę gerovę visiems Bendrijos žmonėms.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2017.07.01 11:41

Atgal