Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Ko turėtume siektis 2017-aisiais

2016-12-31

Stebint 2016-aisiais vykusius procesus, svarbiausi klausimai, į kuriuos turime atsakyti, yra šie: ar nepaisant nerimą keliančių tendencijų Lietuvai pavyks apginti nacionalinius interesus, visų pirma, saugumo ir ekonominio bendradarbiavimo srityse, ir ko mes, kaip valstybė, turime siekti, kad mūsų nacionaliniai interesai būtų saugoti ir realizuoti? Į šiuos svarbiausius klausimus paprašėme atsakyti Jos Ekscelencijos Prezidentės Dalios Grybauskaitės.

Jei sutarsime savo šalies viduje, įgysime daugiau atsparumo visoms nerimą keliančioms tendencijoms. Žinome viena – turime toliau stiprinti savo valstybę ir ryšius su mūsų sąjungininkais. Kaip ir visos atviros, nedidelės ekonomikos, esame veikiami išorinių veiksnių. Atrodė, jau atsitiesėme po finansų krizės ir ją sekusios euro zonos skolų krizės, o dabar ir vėl jaučiame artėjant įvairių priežasčių nulemtą neužtikrintumo laikotarpį. Bet į kiekvieną situaciją reikėtų reaguoti apdairiai ir protingai. Mūsų ekonominis bendradarbiavimas su užsienio šalimis bus tvarus, jeigu ir toliau dirbsime su patikimais, stabiliais partneriais, tokiais kaip Šiaurės šalys.

Eksportą perorientuojame greičiau nei tikėjomės. Jis auga ne tik į tradicines Vakarų rinkas. Nišų atrandame net ir tolimose, mūsų verslui naujose šalyse –Japonijoje, Singapūre, Saudo Arabijoje. Vadinasi, išmokome lankstumo, jau gebame greitai reaguoti, nebijoti naujų iššūkių. Lietuviškos kilmės eksportas (be energetikos produktų), generuojantis didžiausią naudą ekonomikai, 2015 m. augo 3 proc., 2016 m. taip pat prognozuojamas teigiamas rezultatas.

Kitas ne mažiau svarbus aspektas šalies ekonominei gerovei ir saugumui užtikrinti –atsakingo ir pažangaus užsienio verslo pritraukimas į Lietuvą. Šiuo metu daugiau nei 80 proc. visų investicijų esame sulaukę iš ES šalių. Pastebime ženklų, kad investuotojai tampa aktyvesni, tačiau gerai žinome, jog konkurencija pasaulyje dėl investicijų tik didėja, vadinasi, Lietuvai teks kasdien įrodinėti savo pranašumą.  

Mums neužtenka nors ir stabilaus, bet ganėtinai nuosaikaus Lietuvos ekonomikos augimo, kokį matėme pastaruoju metu. Turime sau kelti ambicingesnius tikslus, ieškoti tokių sprendimų, kurie suteiktų impulsą ekonomikai augti sparčiau.

Įkvėpimo yra iš ko pasisemti. Tikras laimėjimas – būsima Lietuvos narystė Europos branduolinių tyrimų organizacijoje (CERN), kurios Tarybai teigiamai įvertinus Lietuvos pažangą mokslo ir inovacijų srityje spalį sulaukėme stojimo sutarties projekto.Daug mūsų šaliai duoda pasirengimas stojimui į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) – gauname vertingų ekspertinių rekomendacijų, esame skatinami greičiau atlikti vidaus reformas. Narystė šioje organizacijoje visada buvo tarp strateginių Lietuvos siekių.

Mums labai svarbu įtvirtinti jau pasiektus laimėjimus, ypač energetikos sektoriuje. Jungtys ir terminalai sustiprino šalies energetinę nepriklausomybę, bet turime susigrąžinti elektros energetikos sistemos valdymą, sukurti patikimai funkcionuojančią regioninę dujų rinką, efektyviau išnaudoti vietinius atsinaujinančius energijos išteklius. Visa tai – artimos ateities tikslai, būtini moderniai ir saugiai valstybei. Jeigu jų sieksime nuosekliai, naudą pajus kiekvienas Lietuvos žmogus. O tai yra vienas svarbiausių nacionalinių interesų.

Tik konkretūs darbai ir apčiuopiami rezultatai gali parodyti, kad gerai suvokiame ne vien išorinių rizikų, bet ir vidinių ydų, tokių kaip korupcija, protekcionizmas, nepotizmas, pavojų nacionaliniam saugumui. Ilgalaikiai šalies interesai bus apsaugoti tada, kai visose srityse sprendimai bus priimami skaidriai, o valstybės turtas naudojamas efektyviai ir atsakingai. Kai sudarysime sąlygas stiprėti tokiam verslui, kuris vadovaujasi sąžiningos konkurencijos ir socialinės atsakomybės principais.

Socialinis saugumas išlieka tarp didžiausių prioritetų, nes būtent jo stoką galime įvardyti kaip vieną akivaizdžių emigracijos priežasčių. Neatsitiktinai pavasarį pradėjome nacionalinę kampaniją „Už saugią Lietuvą“, mėgindami įtraukti į problemų sprendimą ir visuomenę. Socialinio saugumo didinimas bus didelis iššūkis ir naujajai Vyriausybei, naujiems politikams, kuriems žmonės suteikė didelį pasitikėjimo kreditą.     

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2017.01.02 09:48

Atgal