Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Kovai su propaganda – nauji įrankiai

2015-05-21

Ketvirtadienis, gegužės 21 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva pateiktas Visuomenės informavimo įstatymo pataisas priėmė Seimas. Šis įstatymas numato efektyvesnę valstybės ir žmonių apsaugą nuo skleidžiamos dezinformacijos bei karo propagandos ir įtvirtina didesnę Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) atsakomybę kovojant su pažeidėjais.

„Lietuva nuo šiol turi teisines priemones kovoje su propaganda ir dezinformacija, todėl informacinės atakos prieš mūsų valstybę ir bandymai kurstyti nesantaiką negalės likti nebaudžiami.  Nauji įrankiai padės sustiprinti šalies saugumą ir ginti laisvę. Svarbu, kad politinės partijos parodė tvirtą apsisprendimą kovoti su grėsmėmis valstybingumui“, – sakė Prezidentė.  

Prezidentės pateiktos pataisos numato ES teisę atitinkančias baudas iki 3 proc. metinių pajamų, kurios bus taikomos transliuotojams už Lietuvą menkinančios dezinformacijos skleidimą. Tokio paties dydžio baudos numatomos ir retransliuotojams, nevykdantiems LRTK sprendimų dėl televizijos programų, paskelbusių draudžiamą informaciją, ribojimo.

Pataisomis taip pat išplečiamos LRTK pareigos ir atsakomybė. Nuo šiol LRTK privalės operatyviai reaguoti į karo propagandos skleidimą ir užkirsti tam kelią, taip pat numatomas glaudesnis jos bendradarbiavimas su kitų ES valstybių institucijomis, kurios vykdo informacinės erdvės priežiūrą, siekiant nutraukti tokių programų rodymą Lietuvoje.

LRTK, gavusi informaciją, kad transliuotojo ar retransliuotojo akcininkas buvo teistas už nusikaltimą Lietuvos valstybingumui arba palaiko ryšius su užsienio valstybių specialiosiomis tarnybomis, nusikalstamomis organizacijomis, teroristinėmis organizacijomis arba jų nariais, galės teismo keliu nutraukti tokio ūkio subjekto veiklą Lietuvoje. 

Prokurorai ir nevyriausybinės organizacijos galės viešąjį interesą ginti teisme, prašydami apsaugoti Lietuvos informacinę erdvę. Taip pat įstatymas numato galimybę kiekvienam gyventojui kreiptis į LRTK arba Žurnalistų etikos inspektorių dėl televizijoje, radijuje, internete ar bet kokiame leidinyje pastebėtos draudžiamos informacijos.

Vis daugiau ES valstybių, tarp jų Latvija, Danija, Prancūzija, Vokietija, Didžioji Britanija, imasi griežtų priemonių kovoje su propaganda, neapykantos ir terorizmo kurstymu.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.05.21 11:07

Atgal