Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Kultūra ir menas stiprina Lietuvos ir Italijos draugystę

2018-07-05

Ketvirtadienis, liepos 5 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su valstybinio vizito Lietuvoje viešinčiu Italijos Respublikos Prezidentu Sergio Mattarella Valdovų rūmuose atidarė tarptautinę parodą „Florencija renesanso ir baroko laikais“. Šalių vadovai taip pat globoja parodą „Šv. Kazimiero gerbimo istorijos šedevrai: Lietuva–Italija“, eksponuojamą Vilniaus arkivyskupijos Bažnytinio paveldo muziejuje.

Prezidentės teigimu, kultūra ir menas jau daugiau nei pusę tūkstančio metų stiprina Lietuvos ir Italijos saitus. Iš Italijos Lietuvą pasiekusios renesanso idėjos, barokinė mūsų bažnyčių architektūra, Lietuvoje dirbusių italų meistrų kūriniai – tai ilgaamžės mūsų draugystės simboliai ir neįkainojama Europos kultūros paveldo dalis.

Atkurto Lietuvos valstybingumo šimtmečiui skirtoje parodoje Valdovų rūmuose eksponuojamos XVI–XVII a. meno vertybės. Tai – Italijos dailininkų Pietro Perugino, Giorgio Vasari, Beato Andželiko, Massimiliano Soldani Benzi darbai. Šių meistrų kūriniai puošė ne tik Siksto koplyčią Vatikane, garsiuosius Medičių rūmus Florencijoje, bet ir Lietuvos valdovų – Jogailaičių ir Vazų menes.

Lietuvai svarbi ir Prezidentų globojama bažnytinio paveldo paroda, skirta ir modernios Lietuvos šimtmečiui, ir artėjančiam Popiežiaus Pranciškaus vizitui bei Lietuvos globėjo Šv. Kazimiero gimimo 560-osioms metinėms. Joje pristatomi vertingiausi su Šv. Kazimieru susiję Florencijos ir Palermo muziejų, Medičių lobyno kūriniai, atskleidžiantys Lietuvos ir Italijos religinius, istorinius saitus bei Lietuvos įtaką krikščioniškajai Europai. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos karalaitis Šv. Kazimieras garbinamas ir Italijos tikinčiųjų bei laikomas Palermo miesto globėju. Iš šio miesto yra kilęs ir Italijos Prezidentas.

Glaudūs kultūros ir meno ryšiai Lietuvą bei Italiją sieja ir šiandien. Minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį Romoje vyko Lietuvos kultūros festivalis, kurį atidarė Lietuvos Respublikos Prezidentė. Mūsų šiuolaikinio meno atstovai laukiami Venecijos bienalėje, Italijoje vertinami režisierių Eimunto Nekrošiaus, Oskaro Koršunovo spektakliai, Lietuvos muzikantų ir operos dainininkų meistriškumas.

Rytoj Italijos Prezidentas Sergio Mattarella kartu su šalies vadove dalyvaus iškilmingoje Valstybės – Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai skirtoje trijų Baltijos šalių vėliavų pakėlimo ceremonijoje. Simboliška, kad Mindaugo krikštas ir kartu Lietuvos suverenumo pripažinimas to meto Europoje buvo patvirtinti Italijoje, Milane, Popiežiaus priimtu sprendimu.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2018.07.05 18:32

Atgal