Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Laisvėje esantiems nuteistiesiems – griežtesnė priežiūra

2015-11-10

Antradienis, lapkričio 10 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Kalėjimų departamento direktore Živile Mikėnaite ir Policijos generaliniu komisaru Linu Pernavu aptarė, kokių priemonių reikia imtis, kad probacijos sistema veiktų efektyviai, ir kaip užtikrinti veiksmingą socialinę nuteistųjų reabilitaciją.  

Prezidentė šiandien inicijuoja Probacijos įstatymo pataisas, kurias artimiausiu metu teiks Seimui. Laisvėje esantys nuteistieji daro vis naujus pažeidimus, jų priežiūra yra nepakankama. Probacijos sistema turėtų veikti kur kas patikimiau, kitaip bus sunku užtikrinti, kad panašios nelaimės, kokia įvyko Kražiuose, ateityje nepasikartos. 

„Kai kurie nuteistieji, atsidūrę laisvėje, nesugeba jos vertinti, nevykdo teismo duotų įpareigojimų, smurtauja. Jie vaikšto tarp kitų žmonių kaip tiksinčios bombos. Būtina griežtinti probacijos sąlygas, kad atsirastų realus mechanizmas, kaip apsaugoti visuomenę nuo grėsmę keliančių asmenų“, – sakė Prezidentė.

Šalies vadovė Probacijos įstatymo pataisomis siūlo, kad tais atvejais, kai nuteistas asmuo, esantis laisvėje, dėl nepateisinamų priežasčių nevykdo teismo skirtų įpareigojimų, probacijos pareigūnai turėtų per 24 valandas kreiptis į teismą dėl bausmės pakeitimo – jos sugriežtinimo arba nuteistojo grąžinimo į įkalinimo įstaigą. O teismas ne vėliau kaip per tris dienas turėtų spręsti klausimą dėl bausmės vykdymo atidėjimo ar lygtinio paleidimo panaikinimo.

Prieš trejus metus priimtas Probacijos įstatymas numato, kad asmenys, kuriems bausmės vykdymas yra atidėtas arba kurie yra lygtinai paleisti iš pataisos įstaigų, turi būti stebimi ir prižiūrimi. Teismai nuteistuosius gali įpareigoti pradėti dirbti arba užsiregistruoti darbo biržoje, be teismo sutikimo nekeisti darbo, gyvenamosios vietos, dalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose socialinės reabilitacijos programose.

Tarp įpareigojimų yra numatytas ir priklausomybės ligų gydymas, kai nuteistasis pats su tuo sutinka. Tačiau pareigūnai, nuteistojo artimieji ir medikai nepakankamai naudojasi įstatymų suteikiamomis galimybėmis dėl asmens priverstinio gydymo nuo priklausomybės alkoholiui, kai jis kelia grėsmę visuomenei.     

Probacijos pareigūnai, kontroliuodami laisvėje esančius nuteistuosius, turėtų aktyviai bendradarbiauti su policijos pareigūnais, pasitelkti policijos rėmėjus, bendruomenes, savivaldos atstovus, nuteistųjų kaimynus.  

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.11.10 13:39

Atgal