Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Lietuva stiprina ryšius su Kroatija

2015-06-29

Pirmadienis, birželio 29 d. (Zagrebas). Oficialaus vizito į Kroatiją išvykusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su naująja Kroatijos Prezidente Kolinda Grabar-Kitarovič.

Su neseniai išrinkta Kroatijos Prezidente Lietuvos vadovė aptarė energetinės nepriklausomybės, karinio saugumo, ekonominio bendradarbiavimo bei moterų teisių ir lyderystės klausimus.

„Prieš porą metų ES nare tapusi Kroatija yra sėkmės pavyzdys ir svarbi Lietuvos partnerė Adrijos jūros regione. Mūsų šalių bendradarbiavimas dar tik įsibėgėja. Kroatijai svarbi mūsų energetinio saugumo patirtis, mūsų verslui įdomi Kroatijos rinka. Mus vienija bendri tikslai ir panašūs požiūriai strateginiais Europai ir mūsų žmonių saugumui ir gerovei svarbiais klausimais“, – sakė Prezidentė.

Energetinio saugumo užsitikrinimui ir Lietuva, ir Kroatija skiria išskirtinį dėmesį. Šalies vadovė pasidalijo Lietuvos patirtimi statant SGD terminalą Klaipėdoje. Kroatija ketina statyti panašų terminalą Krko saloje. Trečdalis Lietuvos SGD laivo „Independence“ įgulos yra kroatai. Lietuvos ir Kroatijos SGD terminalai įtraukti į strateginių ES energetiniam saugumui ypač svarbių projektų sąrašą.

Lietuva ir Kroatija vienodai vertina pasikeitusią geopolitinę situaciją ir Rusijos agresiją Ukrainoje. Lietuvos ir Kroatijos pasienyje nuolat vykstančios karinės pratybos verčia šalis ypatingą dėmesį skirti gynybai ir saugumui. Lietuva ir Kroatija siekia, jog Velso NATO viršūnių susitikimo rezultatai būtų pilnai įgyvendinti ir būtų tinkamai pasirengta atremti hibridines grėsmes.

Kroatijos Prezidentė, anksčiau dirbusi NATO generalinio sekretoriaus pavaduotoja viešajai diplomatijai, puikiai supranta informacinio karo ir priešiškos propagandos poveikį šalių saugumui.

Lietuva ir Kroatija sėkmingai bendradarbiauja ir aktualiais ES klausimais. Abi valstybės palaiko ES plėtrą. Šalių pozicijos sutampa sprendžiant pabėgėlių problemas ir derybų dėl didžiausio pasaulyje prekybinio susitarimo – ES ir JAV laisvosios prekybos sutarties – klausimais.

Aptariant dvišalius ryšius, Lietuvos vadovė pabrėžė, jog ekonominio bendradarbiavimo srityje – didelis neišnaudotas investicijų ir eksporto galimybių potencialas. Nors per pastaruosius metus tarpusavio prekyba išaugo daugiau nei 46 proc., ekonominiai rodikliai nėra dideli. Pasak Prezidentės, būtina stiprinti abipusį bendradarbiavimą verslo, inovacijų srityse. Sėkmingas lietuviško sūrio „Džiugas“ eksportas į Kroatiją rodo, kad tai galėtų būti gera rinka Lietuvos maisto produktams.

Susitikime taip pat kalbėta apie moterų teises ir lyderystę. Lietuva ir Kroatija yra vienintelės valstybės Europoje, kurioms vadovauja tiesioginiuose rinkimuose išrinktos prezidentės moterys. Kroatijos Prezidentė jau įsijungė į Moterų pasaulio lyderių tarybą, kuriai šiuo metu vadovauja Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šioje Taryboje moterys valstybių vadovės bendradarbiauja stiprinant moterų lyderystę politikoje ir versle, gerinant jų padėtį pasaulyje, sprendžiant smurto prieš moteris problemas.

Oficialaus vizito metu Prezidentė taip pat susitiks su Kroatijos Ministru Pirmininku Zoranu Milanovičiumi, atidarys aukšto lygio dvišalę konferenciją energetikos klausimais ir pagerbs karo aukų atminimą.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.06.29 12:04

Atgal