Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Lietuvos interesas – europietiška ir stipri Ukraina

2014-06-07

Šeštadienis, birželio 7 d. (Kijevas). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Kijeve dalyvauja naujai išrinkto Ukrainos Prezidento Piotro Porošenkos inauguracijoje. Prezidentė pasveikino Ukrainos žmones priėmus svarbius sprendimus šalies ateičiai ir palinkėjo visoms politinėms jėgoms susitelkti valstybės ir tautos labui.

„Ukraina apsisprendė ir pasirinko europietišką kelią. Žmonės jau pirmajame rinkimų ture aktyviai balsuodami parodė, kad nori taikos ir stabilumo - tai nepaprastai svarbu ir Lietuvai. Dabar svarbu eiti reformų ir pažangos keliu, nes tik tai garantuos šalies saugumą ir kokybiškesnį gyvenimą žmonėms. Lietuva gerai žino laisvės kainą, todėl tvirtai palaikome Ukrainos siekį būti stipria ir savarankiška valstybe", - sako Prezidentė.

Lietuva nuosekliai remia Ukrainą, o mūsų šalies ekspertai padeda įgyvendinti demokratines reformas. Lietuva yra įsteigusi ir finansuoja Europos integracijos studijų centrus Lvove ir Donecke bei Euroatlantinės informacijos centrą Odesoje. Taip pat Lietuva Ukrainoje yra įgyvendinusi tris Europos Sąjungos finansuojamus projektus, pati skiria paramą demokratijai vystyti, skiria stipendijas ukrainiečių studentams.

Lietuvą ir Ukrainą sieja glaudus ekonominis bendradarbiavimas. Ukraina patenka į didžiausių Lietuvos prekybos partnerių dvidešimtuką, o pagal tiesioginių Lietuvos investicijų dydį Ukraina yra 9-oje vietoje.

Pasak Lietuvos Prezidentės, naujo Ukrainos vadovo laukia daug svarbių darbų - būtina atkurti taiką ir stabilumą valstybėje, ne mažesnis iššūkis laukia ir atremiant ekonominius sunkumus. Lietuva ir Europos Sąjunga pasirengusios visapusiškai padėti Ukrainai, tačiau ir pati Ukraina turi vykdyti prisiimtus įsipareigojimus ir reformas. 

Birželio pabaigoje Europos Vadovų Taryboje tikimasi pasirašyti Europos Sąjungos ir Ukrainos Asociacijos sutarties laisvosios prekybos dalį. Tai atvers vienos didžiausių pasaulyje rinkų galymybes ukrainos žmonėms.

Pasak Prezidentės, Ukraina turi įgyvendinti konstitucinę reformą, užtikrinti teisės viršenybę, teismų nepriklausomumą, imtis kovos su korupcija. Kad padėtų Ukrainai įgyvendinti reformas, Europos Sąjunga 2014-2020 metų finansinėje perspektyvoje yra numačiusi skirti 11 mlrd. eurų. Šios lėšos padės stabilizuoti šalies ekonomiką, užtikrins sėkmingus eurointegracijos procesus. 

Prezidentės teigimu, vieningas palaikymas iš Europos Sąjungos ir JAV Ukrainai yra svarbus ne tik vidaus stabilumui, bet ir grėsmėms, kylančioms iš užsienio, atremti. Kadangi Ukrainos teritorijoje vyksta kariniai veiksmai, vienas svarbiausių uždavinių - saugumo ir taikos užtikrinimas.

Ukrainos Prezidento inauguracijoje taip pat dalyvauja Vokietijos, Lenkijos, Austrijos, Slovėnijos, Moldovos, Rumunijos, Gruzijos Prezidentai, ES Tarybos Pirmininkas Hermanas Van Rompuy, JAV viceprezidentas Joe Bidenas, Kanados, Latvijos, Vengrijos, Estijos Premjerai, Prancūzijos, Liuksemburgo, Suomijos, Nyderlandų, Čekijos užsienio reikalų ministrai.

Nuotraukos - R. Dačkus

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.06.07 09:30

Atgal