Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Lietuvos ir Kroatijos energetiniai projektai – svarbūs visai ES

2015-06-29

Pirmadienis, birželio 29 d. (Zagrebas). Oficialaus vizito į Kroatiją išvykusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Kroatijos Prezidente  Kolinda Grabar-Kitarovič Zagrebe atidarė dvišalį aukšto lygio energetikos forumą „Europos Energetikos sąjungos link".

Forumo, į kurį susirinko per 100 dalyvių, tema – energetinis saugumas ir bendri ES veiksmai jam užtikrinti. Aukšto lygio renginyje taip pat dalyvauja abiejų šalių energetikos ministrai, strateginių energetikos įmonių atstovai, šioje srityje besispecializuojantys analitikai bei ekspertai. Klaipėdos suskystintų dujų terminalo  vadovas ir „Klaipėdos naftos” atstovai pristatys panašų SGD terminalą ketinančiai statyti Kroatijai Lietuvos sėkmės istoriją užsitikrinant energetinį savarankiškumą.

Sakydama atidarymo kalba, valstybės vadovė pabrėžė, jog energetinis saugumas yra kertinis realios šalies nepriklausomybės ir laisvės elementas.

„Prieš 25 metus Lietuva atkūrė savo nepriklausomą valstybę. Po 14 metų mes tapome ES ir NATO nariais. O vos prieš keletą mėnesių mes pasistatėme SGD terminalą, kuris mums užtikrino nepriklausomybę nuo bet kokio šantažo dujų kainomis ar grąsinimų nutraukti jų tiekimą", – sakė Prezidentė.

Pasak šalies vadovės, šių metų pabaigoje, užbaigus elektros jungtis su Švedija ir Lenkija, Lietuva taps pilnaverte Europos energetikos rinkos veikėja. Tai prisidės skatinant tolesnę valstybės pažangą ir užtikrinant nacionalinį saugumą.

Prezidentė taip pat pabrėžė, kad šiuo metu pagrindinis iššūkis tvaraus ES energetiko sektoriaus raidai, o kartais – ir Europos  vienybei, yra saugaus  ir skaidraus tiekimo užtikrinimas. Siekiant šių tikslų  labai svarbi ES kuriama Energetinė  sąjunga bei  atskirose šalyse įgyvendinami  strateginiai energetiniai  projektai.

Klaipėdos SGD terminalas yra svarbus Baltijos jūros regione, o Adrijos jūros regionui reikšmingu tampa Kroatijos apsispredimas statyti suskystintų dujų terminalą Krk saloje. Tikimasi, kad pastačius šį terminalą per jį bus tiekiamos dujos pietinėms ES valstybėms iš Kaspijos jūros regiono.  Tam būtų išnaudotas naujai statomų Jonijos – Adrijos ir Trans – Adrijos dujotiekių tinklas.

Tiek Lietuvos, tiek Kroatijos suskystintų dujų terminalai Europos Sąjungos įvardinti strateginiais projektais kuriant ES vieningą energetikos rinką ir užtikrinant energetinį saugumą.

Gražiu Lietuvos ir Kroatijos bendradarbiavimo pavyzdžiu energetikos srityje, šalies vadovė teigimu, yra tai, jog trečdalis Lietuvos SGD laivo „Independence" įgulos yra kroatai. 

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.06.30 15:46

Atgal