Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Lietuvos vadovė susitiks su JAV Prezidentu Baraku Obama

2013-07-29


Pirmadienis, liepos 29 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kartu su Estijos ir Latvijos Prezidentais Toomu Henriku Ilvesu ir Andriu Berziniu susitiks su Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentu Baraku Obama. Susitikimas vyks Prezidento Barako Obamos kvietimu rugpjūčio 30 dieną Baltuosiuose rūmuose, Vašingtone.

  
Šiemet minime 15 metų, kai buvo pasirašyta Baltijos šalių ir JAV partnerystės ir bendradarbiavimo chartija. Ši chartija užtikrino JAV paramą Lietuvos, Latvijos ir Estijos siekiams tapti NATO narėmis.

  
Baltijos šalių ir JAV Prezidentų susitikime bus aptarti regiono karinio, energetinio ir kibernetinio saugumo klausimai. Didelis dėmesys bus skiriamas ekonominio bendradarbiavimo aspektams ir Europos Sąjungos deryboms su JAV dėl Transatlantinės prekybos sutarties. Taip pat ketinama aptarti bendradarbiavimo NATO klausimus.

  
„Jungtinės Amerikos Valstijos supranta Lietuvos ir Baltijos valstybių iššūkius, o pastarųjų metų bendradarbiavimas su JAV yra intensyvus kaip niekada. Amerika yra pagrindinė partnerė, palaikiusi NATO oro policijos misijos pratęsimą Baltijos šalyse neribotam laikui, pagal Aljanso gynybos planus jau šiemet regione vyks didžiausios iki šiol karinės pratybos", - sako Prezidentė.

  
Šalies vadovė pabrėžia, kad JAV yra svarbi Lietuvos energetinio saugumo partnerė. Lietuva ypač suinteresuota, kad JAV palengvintų skalūninių dujų eksportą į NATO šalis - tai užtikrintų energijos šaltinių tiekimo įvairovę ir konkurencingas dujų kainas Lietuvos žmonėms. Šiuo metu JAV dujos beveik keturis kartus pigesnės negu moka Lietuva. Taip pat Lietuva ir JAV aktyviai bendradarbiavo kuriant Branduolinio saugumo kompetencijos centrą.

  
Pasak Prezidentės, Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujanti Lietuva turi galimybę prisidėti prie ES ir JAV santykių stiprinimo. Lietuvos pirmininkavimo ES metu įvyko pirmasis JAV ir ES derybų susitikimas dėl Transatlantinės prekybos sutarties. Tikimasi, kad antrasis derybų susitikimas taip pat bus surengtas dar iki Lietuvos pirmininkavimo pabaigos.

Pasak Prezidentės, derybos dėl Transatlantinės prekybos sutarties yra vienas iš Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai prioritetų. Tai padės užtikrinti dar sklandesnį bendradarbiavimą tarp dviejų strateginių partnerių ir ypatingai prisidės prie ekonomikos augimo skatinimo abejose Atlanto pusėse. Prezidentė teigimu, Transatlantinės prekybos sutartis dviem didžiausiems pasaulio ekonominiams blokams padės atremti globalius iššūkius.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2013.07.29 18:45

Atgal