Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Moterys politikoje – būtinybė

2015-02-27

Penktadienis, vasario 27 d. (Santjagas). Darbo vizito į Čilę išvykusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja Čilės vyriausybės ir Jungtinių Tautų surengtame aukšto lygio renginyje „Moterys valdžioje ir sprendimų priėmime: siekiant pokyčio“. Prezidentė, kuri taip pat vadovauja Pasaulio moterų lyderių tarybai, skaitė vieną pagrindinių renginio pranešimų apie moterų įsitraukimą į politiką ir valstybės valdymą bei pasidalino Lietuvos patirtimi šioje srityje.

„Moterų dalyvavimas politikoje nėra mados, ambicijų ar kvotų užpildymo klausimas. Tai būtinybė, diktuojama pasaulinių ekonomikos ir saugumo iššūkių. Jiems įveikti būtinos sutelktos visų – vyrų ir moterų pastangos. Kaip lyderės, mes galime būti pavyzdys kitoms moterims“, – sakė Prezidentė. Šalies vadovės teigimu, išlikusios kliūtys moterims aktyviai įsitraukti į politiką skatina nelygybę ir socialinę atskirtį, stabdo valstybių demokratinį ir ekonominį vystymąsi. Dėl to nukenčia kiekvienas visuomenės narys.

Prezidentė pabrėžė, jog, siekiant sustiprinti lygias vyrų ir moterų galimybes, visų pirma būtina užkirsti kelią smurtui artimoje aplinkoje. Tam reikalingas glaudus atsakingų valstybės institucijų ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimas, kuris užtikrintų vieningą ir nuoseklią smurto prevenciją ir visapusę pagalbą nuketėjusiesiems.

Prezidentė taip pat atkreipė dėmesį, jog, siekiant aktyvesnio moterų vaidmens šalių politiniame ir ekonominiame gyvenime, būtina sumažinti darbo užmokesčio atotrūkį tarp vyrų ir moterų ir užtikrinti lygias galimybes siekti vadovaujančių pozicijų versle, moksle ir kitose srityse. Tam svarbu kovoti su neigiamais stereotipais visuomenėje, švietimo ir valstybės institucijose, skatinti mentorystės programas, gerinti moterų integraciją į darbo rinką.

Lietuvoje darbo užmokestis už tą patį darbą moterims yra 13 % mažesnis nei vyrams. Europoje vidutinis darbo užmokesčio atotrūkis siekia 16,4 %. Nors Lietuva yra viena iš trijų ES valstybių, pirmaujančių pagal verslininkių skaičių, moterys vadovauja tik 4 % stambiausių verslo įmonių ir užima tik 16 % vietų šių įmonių valdybose. Lietuvoje mokslinėje veikloje dalyvauja beveik 58 % moterų, tačiau daugumą vadovaujančių pozicijų šioje srityje užima vyrai.

Aukšto lygio renginys Čilėje skirtas aptarti pokyčiams, kurie įvyko per 20 metų nuo Pekino deklaracijos priėmimo. Ši deklaracija – pirmasis globalus dokumentas, įpareigojęs valstybes užtikrinti lygias vyrų ir moterų galimybes visose visuomenės gyvenimo srityse. Renginyje dalyvauja JT Generalinis Sekretorius Ban Ki-moonas, buvusi Airijos Respublikos Prezidentė Mary Robinson, Nobelio taikos premijos laureatė Leymah Gbowee, kiti valstybių, tarptautinių organizacijų, pilietinės visuomenės atstovai iš 38 šalių. 

Lietuvos vadovė  aukšto lygio renginyje dvišalių pokalbių metu aptarė ir Ukrainos klausimą. Su buvusia Naujosios Zelandijos premjere ir JT vystomojo bendradarbiavimo programos UNDP vadove Helen Clark Prezidentė kalbėjo apie paramos galimybes Ukrainai. Su Džordžtauno universiteto moterų, taikos ir saugumo instituto direktore Melanne Verveer šalies vadovė aptarė bendradarbiavimą moterų lyderystės srityje. Šalies vadovė taip pat susitiko su buvusia Airijos Prezidente Mary Robinson.

Darbo vizito Čilėje metu šalies vadovė taip pat susitiks su Čilės Prezidente Michele Bachelet ir Jungtinių Tautų Organizacijos Generaliniu Sekretoriumi Ban Ki-moonu.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.02.27 19:58

Atgal