Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Policija turi užtikrinti kiekvieno šalies žmogaus saugumą

2014-02-12

Trečiadienis, vasario 12 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su policijos generaliniu komisaru Sauliumi Skverneliu, kuris šalies vadovei pristatė policijos veiklos ataskaitą. Susitikime aptarti policijoje vykdomų pertvarkų rezultatai, jų įtaka žmonių saugumo užtikrinimui.

Dar 2011 metais, matydama policininkų nebaudžiamumą, savivalę, dangstomus nusižengimus, žmonių nepasitikėjimą, Prezidentė, į generalinio komisaro pareigas skirdama S. Skvernelį, akcentavo prioritetines sritis - vadovų rotaciją, būtinybę įkurti stiprią vidaus imuniteto tarnybą, policijos veiklos modernizavimą.

„Žmogaus saugumas turi būti svarbiausias policijos prioritetas ir pareiga. Tai priklauso ne nuo policijos pareigūnų skaičiaus, o nuo jų profesionalumo ir modernaus pajėgų valdymo. Pirmosios permainos policijoje jau duoda rezultatų, tačiau tam, kad žmonės patikėtų teisingumu ir jaustųsi saugūs savo valstybėje, jie turi sulaukti greitos ir profesionalios pagalbos", - pabrėžė Prezidentė.

Šalies Prezidentės iniciatyva šiemet realiai pradėta įgyvendinti policijos komisariatų vadovų rotacija ir jau pakeista daugiau nei pusė apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų vadovų (7 iš 10). Per metus rotacija iš viso bus pritaikyta 74 policijos komisariatų vadovams. Tai didžiausia komisariatų vadovų kaita per visą policijos istoriją. Pasak Prezidentės, rotacija padės užtikrinti skaidresnę policijos veiklą, užkirs kelią galimiems korupciniams susitarimams, bus vadovaujamasi įstatymo viršenybe, o ne pažintimis.

Susitikime su generaliniu komisaru S. Skverneliu Prezidentė pabrėžė, kad policijos darbe net ir smulki korupcija turi labai didelę įtaką žmonų pasitikėjimui teisėsauga.

Veiksminga priemone prieš pareigūnų korupciją tapo prieš trejus metus įkurta Imuniteto tarnyba. Jau išaiškinta per 150 korumpuotų ar aplaidžiai dirbančių pareigūnų.

Šalies Prezidentės teigimu, principingas policijos vadovų ir pačių pareigūnų požiūris į korumpuotus, neatsakingus ar aplaidžiai dirbančius kolegas padidino ir visuomenės pasitikėjimą policija - šiuo metu 69 procentai gyventojų ja pasitiki.

Pasak Prezidentės, Imuniteto tarnybos įkūrimas policijoje - puikus pavyzdys kitoms teisėsaugos institucijoms, kaip pačioms efektyviai kovoti su korupcija institucijos viduje.

Su generaliniu policijos komisaru aptartos ir būtiniausios priemonės žmonių saugumui užtikrinti.

Anot šalies vadovės, plačiai nuskambėję skaudūs įvykiai, kai žmogaus pagalbos šauksmas pareigūnų liko neišgirstas arba į jį sureaguota per vėlai, tik įrodo, kad būtina imtis neatidėliotinų veiksmų ir garantuoti, kad į gyventojų skundus būtų reaguojama greitai ir efektyviai.

Šalyje yra beveik 10 tūkstančių policininkų. Tam, kad jie gebėtų užtikrinti žmonių saugumą, būtina tinkamai paskirstyti pajėgas, modernizuoti policijos veiklą, diegti elektronines paslaugas, kad policininkai daugiau laiko galėtų skirti tiesioginiam pareigų vykdymui. Taip pat, pasak Prezidentės, būtina daugiau dėmesio skirti pareigūnų kvalifikacijai. Pareigūnų kvalifikacijos kėlimo planai ypač svarbu siekiant sukurti pažangią teisėsaugos sistemą.

Šiandien policijos veiklos ataskaitą ir permainas policijoje svarstys ir visų šalies policijos komisariatų vadovai, kitų teisėsaugos institucijų bei nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Prezidentė palinkėjo, kad, aptariant, įvertinant veiklos ataskaitą ir priimant sprendimus, didžiausiu prioritetu taptų kiekvieno Lietuvos žmogaus saugumas.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.02.12 10:00

Atgal