Prezidentė Dalia Grybauskaitė

„Politico“ 28

2016-12-08

Lietuvoje, kur politika, skandalai ir nepastovumas – sinonimai, Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra solidumo simbolis. Plienine magnolija  vadinama buvusi Europos Sąjungos komisarė lyginama su Margaret Thatcher, nes ji, kaip ir velionė Didžiosios Britanijos lyderė, mėgsta aštrius pasisakymus ir laikosi griežtos darbo etikos, kuri nedaug pasikeitė nuo studijų tuometiniame Leningrade laikų, kai ji derino mokslus su pamainomis sovietiniame kailių fabrike.

Netolimoje ateityje jos šaliai ir visam regionui tikrai prireiks tvirtos rankos. Donaldo Trumpo išrinkimas reiškia valdžios suteikimą respublikonui, kuris per rinkimų kampaniją nuosekliai skelbė žavėjimąsi aršiu Baltijos šalių priešininku – Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir sukėlė abejonių dėl JAV įsipareigojimo jų saugumą užtikrinančiam NATO kariniam aljansui.

Tvirtos D. Grybauskaitės pozicijos savo šalyje ir tai, kad ji gerai išmano darbo Briuselyje užkulisius, užtikrina jai didesnę įtaką Europoje nei paprastai galėtų turėti tokios mažos šalies vadovė. Prezidentės pareigas nuo 2009-ųjų einanti ir antrajai kadencijai išrinkta 60-metė D. Grybauskaitė drąsiai stoja į kovą tarptautinėje arenoje, ragindama išlaikyti Vakarų sankcijas Rusijai ir padėti Ukrainai apsiginti, taip pat pasisakydama už laisvo darbo jėgos judėjimo Europos Sąjungoje išsaugojimą ir migracijos krizės klausimais. Visos šios problemos išliks prioritetais 2017 metų darbotvarkėje.

Ilgametė Putino, kurį ji ne kartą yra palyginusi su Hitleriu ir Stalinu, kritikė D. Grybauskaitė turės dėti dar daugiau pastangų, siekdama įtikinti Vakarus išlaikyti Rusijai taikomas sankcijas, nes vis dažniau raginimų atšaukti sankcijas Kremliui pasigirsta Romoje, Atėnuose, Budapešte, o dabar galimai ir Vašingtone bei Paryžiuje. „Jei mes atsisakysime savo pozicijos arba pasiduosime Rusijos spaudimui, niekas nežino, kiek dar raudonų linijų bus kirsta“, – duodama interviu elektroniniu paštu rašo Prezidentė.

Kalbant apie migraciją, dėl kurios ji nubrėžė daug palankesnę liniją negu jos Baltijos kaimynės Latvija ir Estija, D. Grybauskaitė teigia, kad ES „turi nustoti veikti „gaisrų gesinimo“ principu ir pradėti spręsti pagrindines migracijos priežastis“. Ji priduria, kad Europos Sąjungoje „mes privalome sutelkti dėmesį į pabėgėlių, kurie jau yra čia atvykę, integraciją. Tai yra vienintelis būdas išvengti priešiškos reakcijos mūsų visuomenėse“.

* * *

Be to, kad turite Rytų kovos menų juodąjį diržą, koks yra Jūsų mėgstamiausias užsiėmimas? Nėra galimybių turėti daug užsiėmimų. Man patinka skaityti, klausytis muzikos, tačiau mano dėmesys visuomet yra sutelktas į darbą.

Ko labiausiai pasiilgstate iš gyvenimo Briuselyje? Ir ko nepasiilgstate? Nėra laiko prisiminti praeities. Daug svarbiau žiūrėti į priekį. Briuselyje sukaupta tarptautinė patirtis man yra vertinga ir padeda dirbti ateities labui.

Kaip Jūs įsivaizduojate svajonių atostogas? Aš nesvajoju apie atostogas. Mano pareigos man yra ir sunkus darbas, ir džiaugsmas. Jis užplūsta matant gerus to, ką darau, rezultatus, ir atstoja atostogas.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2016.12.08 08:42

Atgal