Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Prezidentė: draugiškų Lietuvos ir JAV santykių pagrindas – istorinė atmintis ir tęstinumas

2010-07-23

Penktadienis, liepos 23 d. (Vilnius). Atidengiant atminimo lentą JAV Valstybės departamento pareiškimo dėl Baltijos valstybių aneksijos nepripažinimo 70-mečio proga Vašingtono aikštėje Vilniuje, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė nusiuntė sveikinimo laišką paminėjo dalyviams.

„Gerbiamieji renginio dalyviai ir Lietuvos bičiuliai,

Dviejų šalių draugystei visuomet svarbiausia yra stabilumas, tęstinumas ir abipusė pagarba. Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų santykiuose šias vertybes itin prasmingai įkūnija prieš septyniasdešimt metų paskelbtas dokumentas, kurio sukaktį šiandien minime.

1940 metų liepos 23 dieną tuometinis JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Sumneris Wellesas savo pareiškime ryžtingai ir be kompromisų paskelbė pasauliui, jog Amerika ir de jure, ir de facto nepripažįsta Lietuvos ir kitų Baltijos šalių okupacijos bei aneksijos.

Dėl šio istoriškai labai reikšmingo žingsnio Lietuvos diplomatinis atstovavimas Jungtinėse Amerikos Valstijose niekada nenutrūko, Welleso pareiškimas tapo pavyzdžiu kitoms Vakarų valstybėms vykdyti nepripažinimo politiką, išlikti ištikimoms laisvės ir nepriklausomybės idealams. Lietuviams toks JAV parodytas ryžtas padėjo išlaikyti viltį ištisus penkis dešimtmečius, kad Lietuva gali būti laisva ir demokratinė valstybė.

Sumnerio Welleso deklaracija ir šiandien išlieka kertiniu dvišalius santykius apibrėžiančiu dokumentu, brėžia tęstinumo ir bendradarbiavimo politikos gaires. Tikiu, kad bendri idealai ir ateityje stiprins mūsų šalių ryšius", - rašoma Lietuvos Prezidentės sveikinimo laiške.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2010.07.23 07:43

Atgal