Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Prezidentė Taline susitiks su Baltijos šalių vadovais ir JAV viceprezidentu

2017-07-27

Ketvirtadienis, liepos 27 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį, liepos 31 d., vyksta į Taliną, kur susitiks su Latvijos ir Estijos vadovais bei JAV viceprezidentu Mike Pence. Tai – jau antras aukščiausio lygio JAV vadovų vizitas mūsų regione šį mėnesį, rodantis išskirtinį Amerikos dėmesį mūsų saugumui.

Prezidentės teigimu, tęsiantis Kaliningrado militarizacijai ir artėjant prieš Vakarus nukreiptoms puolamojo pobūdžio pratyboms „Zapad“, JAV buvimas mūsų regione ypatingai svarbus. Šios šalies kariai ir technika Baltijos šalyse, Lietuvoje dislokuotos oro gynybos sistemos „Patriot“, JAV pajėgumais stiprinama NATO oro policijos misija – tai realūs ir tvirti Amerikos įsipareigojimai Baltijos šalių gynybai, stiprinantys ir viso Aljanso saugumą. 

Taline valstybių vadovai aptars saugumo padėtį regione, Baltijos šalių ir JAV gynybos bendradarbiavimą, taip pat pasirengimą 2018 metų NATO viršūnių susitikimui. JAV parama yra itin svarbi kuriant regioninę oro gynybą, taip pat Baltijos šalių siekiui užsitikrinti greitesnį sprendimų priėmimą Aljanse, konkrečias priemones galimai karinei izoliacijai išvengti bei nuolat atnaujinamus gynybos planus su priskirtais kariniais pajėgumais. 

Susitikime daug dėmesio bus skiriama kibernetinio saugumo užtikrinimui. Europa ir JAV susiduria su didelio masto kibernetinėmis atakomis, kurios jau tapo sudėtine Rusijos karinės doktrinos dalimi. Todėl būtina sutelkti atskirų šalių pajėgumus, kad kibernetinės grėsmės būtų atremiamos greitai ir efektyviai. 

Su JAV viceprezidentu bus aptariamas bendradarbiavimas energetikos srityje, energetinio saugumo stiprinimas, atsakas Astravo AE keliamoms grėsmėms. Lietuva jau perka suskystintas gamtines dujas iš JAV. Tai – dar vienas patikimas SGD šaltinis visoms Baltijos šalims, stiprinantis ir regiono gamtinių dujų rinką. Pirmasis amerikietiškų SGD krovinys Lietuvos „Independence“ terminalą, o per jį ir kitas Baltijos šalis, pasieks jau kitą mėnesį. 

Taline taip pat vyks trijų Baltijos šalių vadovų darbo susitikimas, kuriame bus aptartas regiono strateginių energetikos ir transporto projektų įgyvendinimas, aktualiausi ES klausimai, pagalba ES Rytų partnerėms.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2017.08.10 10:24

Atgal