Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Prieš pratybas, keliančias NATO susirūpinimą, Rusija rengia karinius mokymus

2017-09-13

Sąjungininkės tikisi, kad karo žaidimai suteiks galimybę daugiau sužinoti apie Maskvos karinius pajėgumus

Julianas E. Barnesas iš Briuselio ir Thomas Grove’as iš Talino, Estija 

Rusija pradėjo karinius mokymus dar prieš pagrindinius karo žaidimus, dėl kurių nerimauja Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos narės, tačiau jos teigia, kad tai padeda geriau pasirengti būsimai įtampai.

NATO šalys įspėjo, kad Maskvos kariniai manevrai Rusijoje ir Baltarusijoje, vadinami „Zapad“, gali išprovokuoti incidentą ar platesnio masto konfliktą ir suteikti Rusijai galimybę paslinkti galingesnę ginkluotę sienos link. 

„Matome labai, labai didelio masto puolamąsias pratybas, kurios rodo neapykantą Vakarams, – sakė Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kurios vadovaujama šalis ribojasi su Baltarusija ir Rusijos eksklavu Kaliningrado srityje. – Akivaizdu, kad tai bus panaudota karinėms pajėgoms stiprinti šiame regione, kariuomenės modernizacijai paspartinti.“

Rusija teigia, kad pratybos oficialiai prasidės ketvirtadienį ir tęsis iki rugsėjo 20 dienos. Tačiau dar prieš šią oficialiai paskelbtą pradžią Maskva pranešė apie žemesnio lygio mokomąsias pratybas palei vakarinę šalies sieną. Gynybos ministerija informavo, kad antradienį Rusijos Vakarų karinėje apygardoje buvo surengti netikėti kovinės parengties mokymai. O dieną anksčiau šalies Baltijos jūros laivyne vyko „S-300“ ir „S-400“ oro gynybos sistemų ir „Su-24“ bombonešių mokymai.

Kariškių atstovai nekomentavo, ar šie mokymai kaip nors susiję su pratybomis „Zapad“. Tačiau NATO pareigūnai teigia, kad nuo rugpjūčio mėnesio Rusija rengia mokymus, susijusius su šiais manevrais. Lietuva nuo praeito mėnesio atšaukė visų savo kariškių atostogas.

Rusijos gynybos ministerija šių veiksmų taip pat nekomentavo. Be to, šiandien Rusijoje buvo išbandyta tarpkontinentinė balistinė raketa „Jars“, galinti gabenti branduolines galvutes, ir ji sėkmingai pasiekė taikinį, esantį už daugiau nei 3 000 mylių šalies tolimuosiuose rytuose.

Vakarų pareigūnai tikisi daugiau sužinoti apie Rusijos pajėgumų dydį, įskaitant ginkluotę, sukurtą specialiai tam, kad apsunkintų NATO pastangas sustiprinti savo pajėgas Baltijos šalyse. Dalia Grybauskaitė ir sąjungininkių diplomatai sako, kad mokymai taip pat įgalins NATO iš naujo įvertinti savo saugumą ir daugiau sužinoti apie Rusijos karinius pajėgumus.

Dėl Rusijos karinių manevrų ypač nerimauja Baltijos valstybės, kurių santykiai su Maskva pastaraisiais metais tapo labai įtempti. Per Antrąjį pasaulinį karą Sovietų Sąjunga aneksavo Lietuvą, Estiją ir Latviją, jos savo nepriklausomybę atgavo tik 1990 metais.

Po Rusijos invazijos į Ukrainos teritoriją ir Krymo aneksavimo JAV ir kitos sąjungininkės dislokavo nedidelį skaičių savo karių Baltijos valstybėse ir Lenkijoje. Pernai NATO priėmė sprendimą atsiųsti didesnes pajėgas – 4 000 karių, kurie atvyko šias metais ir turėtų atgrasyti Rusiją nuo bet kokios agresijos ar karinių veiksmų.

Prieš „Zapad“ pratybas JAV perėmė NATO oro erdvės patruliavimo misiją šiame regione ir padidino patruliuojančių lėktuvų skaičių nuo keturių iki septynių, taip pat perkėlė savo kariškius į Baltijos šalis.

„Ironiška, tačiau galime tik padėkoti Rusijai už tokį agresyvų elgesį, – sakė Dalia Grybauskaitė. – Dabar esame priversti investuoti į savo saugumą.“

Prezidentė pažymėjo, kad be karinių pratybų, kurios palaipsniui pradedamos šiomis dienomis, prieš Lietuvą ir kitas Baltijos šalis Rusija vykdo plataus masto nenutrūkstamą propagandos kampaniją, kurios tikslas pakenkti jų vyriausybėms.

„Iš tiesų „Zapad“ jau vyksta, – teigė Dalia Grybauskaitė. – Tai ne tik karinės pratybos, bet ir informacinės operacijos, propaganda ir kiti tęstiniai veiksmai.“

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius garsiai išsakė kritiką tam, ką jis įvardijo kaip prieš jo šalį nukreiptas, Rusijos remiamas propagandos kampanijas, kurios itin suintensyvėjo šią vasarą.

Šias kampanijas jis pavadino „psichologinėmis atakomis“, kuriomis buvo siekiama susieti lietuvių pasipriešinimo judėjimą prieš Sovietų Sąjungą su Vokietijos nacių administracija. „Nekonvencinis karas vyksta tiesiog dabar, mums kalbantis“, – pabrėžė Linas Linkevičius.

Tačiau Rusija atkakliai atmeta Baltijos šalių teiginius apie propagandos išpuolius ir pati kaltina šias valstybes rusofobija.

Rusijos teigimu, „Zapad“ pratybose dalyvaus tik 12 700 karių. Tačiau Vakarų pareigūnai mano, kad Rusija dangstosi su „Zapad“ susijusiais ir iš dalies sutampančiais mokymais, siekdama nuslėpti tikruosius karinių pajėgų skaičius. Dalios Grybauskaitės manymu, „Zapad“ pratybose dalyvaus apie 100 000 karių. Vakarų pareigūnai atliko preliminarius skaičiavimus, remdamiesi geležinkelio vagonų, kuriais į Baltarusiją gabenama karinė technika, judėjimu ir kita informacija.

Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sakė, kad šalis pasirengė „Zapad“, organizuodama mokymus. Ministerija atšaukė bet kokias savo kariškių atostogas rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, ir, tikėtina, šis draudimas bus pratęstas dar ir spalį.

Jo teigimu, šalies greitojo reagavimo pajėgos gali atvykti vos per dvi valandas. „Jos yra nuolatinėje parengtyje“, – sakė ministras.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2017.09.14 10:31

Atgal