Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Prezidentės Dalios Grybauskaitės interviu Lenkijos naujienų agentūrai PAP

2015-05-08

Grybauskaitė: lietuviams ir lenkams karas nesibaigė 1945 m. gegužės 8 d.

Negalime pasiduoti agresoriaus šantažui, kuris, vadindamas save nugalėtoju ir Europos išlaisvintoju, pradėjo naują karą prieš Ukrainą – interviu PAP naujienų agentūrai, artėjant Antrojo pasaulinio karo pabaigos 70-mečiui, sakė Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Grybauskaitė pabrėžė, kad atgimstanti rusų agresija ir posovietinis imperializmas yra didžiausia grėsmė šiandieninei Europai ir nėra jokio pagrindo artimiausiu metu atšaukti ES sankcijas Rusijai.

Lietuvos Prezidentė akcentavo, kad gegužės 7 d. važiuoja į Lenkiją, Vesterplatę – į vietą, kur prasidėjo Antrasis pasaulinis karas – nes ši „skausminga istorijos pamoka niekada negali būti pamiršta“.

„Po 70 metų Europos taikai ir stabilumui vėl kyla grėsmė. Save vadinantys laimėtojais ir Europos išlaisvintojais pradėjo naują karą prieš suverenią valstybę ir jos laisvą valią kurti savo pačios ateitį. Šiandien žmonės žūsta rytų Ukrainoje, o ciniškai okupuoto Krymo vėliava bus nešama parade Maskvoje“, – sakė PAP naujienų agentūrai Grybauskaitė.

Lietuvos Prezidentė atkreipė dėmesį, kad „Antrasis pasaulinis karas – kruviniausias žmonijos istorijoje. Jis nusinešė daugiau nei 60 milijonų žmonių gyvybių ir atskleidė žiauriausią ir ciniškiausią žmogiškos prigimties pusę“.

„Lietuviams, lenkams ir kitoms Rytų Europos tautoms karas nesibaigė 1945 metų gegužės 8-ąją. Mes kentėjome nuo naujos okupacijos ir naujos diktatūros, naujų žiaurumų ir masinių deportacijų. Beveik 300 tūkstančių lietuvių buvo ištremti ir įkalinti Gulage. Dauguma jų buvo žiauriai nužudyti ar mirė nežmoniškomis sąlygomis“, – pabrėžė Lietuvos Prezidentė.

Šiandien – kaip teigia Grybauskaitė – „būdami laisvos ir demokratinės Europos dalimi, negalime pasiduoti agresoriaus šantažui“. „Negalime pritarti naujo karo kurstymui ir švęsti Ukrainos teritorijų užkariavimo arba stebėti Rusijos karinių raumenų demonstravimą Maskvos parade“, – sakė Lietuvos Prezidentė.

Jos nuomone, Europos moralinė pareiga – būti vieningai prieš bet kokią agresiją, bet kokią neapykantos formą ir bet kokius mėginimus okupuoti kitas šalis. „Mūsų pareiga – saugoti Europos tautų taiką, demokratiją ir laisvę. Užtikrinti, kad skaudžios istorijos pamokos – Holokaustas, nežmoniškas žiaurumas, agresija ir prievartinis Europos padalijimas – niekada nepasikartotų“, – pažymėjo Grybauskaitė.

Lietuvos Prezidentė pareiškė, kad „Rusijos agresijos ir posovietinio imperializmo atgijimas – didžiausia grėsmė šiandienos Europai“. Kaip ji pažymėjo, Rusija neišmoko Antrojo pasaulinio karo pamokos.

„Kremliui vis dar sunku pasmerkti stalinines represijas ir totalitarinio režimo nusikaltimus. Būtent todėl šiandien tai kenkia po karo sutartai saugumo architektūrai. Grasinama Europos tautų taikai ir laisvei, mėginama šantažuoti ir skaldyti ES valstybes“, – sakė ji.

Grybauskaitės vertinimu, per 70 metų Europa daug pasiekė ir padarė didžiulę pažangą. „Antrojo pasaulinio karo pamokos paskatino Europos šalis nugalėti priešiškumą ir susivienyti kuriant taiką ir saugumą, laisvę ir demokratiją, gerovę ir klestėjimą savo žmonėms“.

„Dabar, kaip ir prieš 70 metų, susiduriame su ta pačia agresija ir imperialistiniais ketinimais, turime apginti savo vertybes ir principus nuo valstybės, kuri yra JT Saugumo Tarybos nuolatinė narė. Negalime niekam leisti sugriauti to, ką Europa pasiekė savo susitaikymu, integracija ir sunkiu darbu“, – pabrėžė Lietuvos Prezidentė.

„Šiandien negalime užsimerkti ir nematyti saugumo situacijos regione“, – akcentavo Lietuvos vadovė, nurodydama, kad Rusija ir toliau tęsia agresiją prieš Ukrainą, atvirai demonstruodama karinius raumenis prieš savo kaimynus. „Neskelbiamos Rusijos karinės pratybos ir karinių lėktuvų skrydžiai su išjungtais atsakikliais Baltijos regione aiškiai rodo, kad saugumo grėsmės realios. Todėl kartu su kitomis NATO sąjungininkėmis turime imtis būtinų atgrasymo veiksmų ir priemonių regiono saugumui sustiprinti“, – pabrėžė ji.

Lietuvos Prezidentės nuomone, „Minsko susitarimai neveikia“. Kaip ji pažymėjo, Ukraina žengė daug žingsnių, siekdama įgyvendinti šiuos susitarimus, o štai Rusijos kariniai daliniai ir jų kolaborantai ir toliau pažeidinėja paliaubas.

„Todėl nematau priežasčių, kodėl ES sankcijos Rusijai turėtų būti panaikintos birželį“, – pabrėžė Grybauskaitė.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.05.08 11:29

Atgal