Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Prezidentės Dalios Grybauskaitės interviu vienam didžiausių Japonijos dienraščių "The Mainichi Daily News"

2011-11-08

Koichi Shinoda, laikraščio „Mainichi Shimbun" žurnalistas, Vilnius

Po avarijos Fukušimos „Daiichi" atominėje elektrinėje Lietuva paskelbė savo sprendimą tartis dėl naujos atominės elektrinės statybos su Japonija. Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Vilniuje davė išskirtinį interviu Japonijos laikraščiui „Mainichi Shimbun", kuriame išreiškė savo pasitikėjimą aukšta japoniškų technologijų kokybe.

Spalio mėnesį Vietnamas ir Japonija pasirašė tarpvyriausybinę sutartį dėl atominės elektrinės. Tai rodo užsienio valstybių pasitikėjimą japoniškomis atominės elektrinės technologijomis, priešingai nei neigiamas požiūris į atominę energetiką Japonijoje.

Liepos mėnesį Lietuvos Vyriausybė paskelbė pasirinkusi korporaciją „Hitachi-GE" strateginiu investuotoju naujos atominės elektrinės statybai Visagine. Vyriausybė ketina pasirašyti sutartį su „Hitachi" šiais metais ir užbaigti elektrinės statybą iki 2020 m. pabaigos.

„Mes suprantame, kad po katastrofos sukelto šoko žmonės tampa atsargūs dėl atominės elektrinės, bet Fukušimos avarija įvyko ne dėl technologijų stokos ar eksploatacijos trūkumų - tai buvo stichinė nelaimė", - sako Dalia Grybauskaitė.

Lietuva atgavo nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos 1990 m., prisijungė prie NATO ir Europos Sąjungos, sparčiai vakarėjo, kad visiškai atsiskirtų nuo Rusijos. Tačiau, 2009 m. uždariusi savo pasenusią atominę elektrinę, kuri buvo to paties tipo kaip ir Černobylio atominė elektrinė, dabar Lietuva 80 proc. jai reikalingos energijos importuoja iš Rusijos.

„Yra valstybių, kurioms reikia atominės elektrinės. Perėjimui prie atsinaujinančiosios energijos iš tikrųjų reikia laiko", - sako Dalia Grybauskaitė.

Kalbėdama apie oficialų užsakymą korporacijai „Hitachi", Prezidentė sakė: „Vyksta derybos. Mums reikia susitarti dėl konkrečių dalykų". 

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.01.23 17:00

Atgal