Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba minint 15-ąsias Lietuvos narystės NATO ir 70-ąsias Aljanso metines

2019-03-30

Brangūs Lietuvos žmonės, gerbiami sąjungininkai, kariai, 

sveiki susirinkę paminėti iš karto dvi sukaktis.

Kitą savaitę NATO pasitinka septyniasdešimtmetį! Šioje garbingoje istorijoje penkiolika metų – ir mūsų istorijos dalis.

Didžiuojamės, kad drauge su sąjungininkais šiandien švenčiame sukaktį, kai mūsų valstybė tapo NATO nare.

Tai buvo svarbus tarptautinis pripažinimas. Lietuva tada išgyveno didelio lūžio pavasarį.     

Simbolinis ir istorinis sutapimas, kad dvi mums reikšmingos organizacijos buvo įsteigtos tais pačiais metais – NATO ir mūsų partizanų Laisvės kovų sąjūdis. Ši šventė – tai ir visų kovotojų šventė, jų tikėjimo išsipildymas.

Lietuvos priklausymas NATO reiškia, kad mūsų šalis atstovauja Vakarų demokratijos vertybėms, ginančioms žmonių teisę į laisvą ir taikų gyvenimą.

Šiandien Aljanse turime net dvidešimt aštuonis stiprius, patikimus draugus. O NATO turi Lietuvą – tokią pat patikimą gynybos partnerę su gyvybinga ir modernia kariuomene, kuri praėjusiais metais paminėjo įkūrimo šimtmetį.

Šventiniu džiaugsmu dalijamės daugiau kaip su tūkstančiu karių iš šešių šalių – Vokietijos, Nyderlandų, Čekijos, Norvegijos, Belgijos ir Islandijos, tarnaujančių Lietuvoje, NATO priešakinėse pajėgose. Taip pat su pusšimčiu JAV karių.

Mūsų oro erdvę saugo Lenkijos kontingentas. Nuo oro policijos misijos pradžios, kai tapome NATO nariais, Lietuvoje jau budėjo septyniolikos šalių pilotai.

Mes puikiai žinome, kad narystė NATO – tai garbė ir galimybė, kurią reikia užsitarnauti. Todėl remiame Ukrainos ir Sakartvelo pastangas siekti šio tikslo. Lietuva įrodė, jog viskas įmanoma – ir valstybingumą atkovoti, ir jį išsaugoti.   

Septyniasdešimt NATO metų – tai tiek pat taikos metų Europoje.    

Gerbiamieji sąjungininkai,

šiandien minime taikos ir saugumo abipus Atlanto 70-metį.

Taika ir laisvė – šios kertinės Aljanso vertybės – visuomet buvo lietuvių širdyse. Jos gyvavo tuomet, kai kovotojai už laisvę vieni drąsiai priešinosi sovietų imperijai. Jos gyvuoja ir šiandien, kai mūsų kariai dalyvauja misijose užsienyje, gindami 29 tautų saugumą ir vertybes.

Esame laimingi, šiandien galėdami dalytis savo sėkme su Jumis – mūsų sąjungininkais. Su valstybėmis, prisidėjusiomis prie NATO priešakinių pajėgų bataliono, dislokuoto mūsų šalyje ir visame regione. Su oro policijos misiją atliekančiomis ir Baltijos jūroje patruliuojančiomis valstybėmis. Su kiekvienu sąjungininkų pajėgų kariu, rodančiu valią ir ryžtą ginti mūsų vertybes.

NATO – mūsų garbė ir pasididžiavimas. NATO – mūsų tvirčiausias įsipareigojimas. Visuomet žinojome, kad laisvę mylinčios valstybės niekuomet nepasiduoda.

Kuo didžiausios sėkmės mums visiems!

Tegul Aljanso vienybė ir toliau mus lydi į taikią ateitį. Visiems gražios šventės!

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

Informacija atnaujinta 2019.04.01 08:48

Atgal