Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba žydų gelbėtojų apdovanojimo Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi ceremonijoje

2018-09-21

Gerbiamieji,

kas kartą, kai pagerbiame Holokausto aukų atminimą, prisimename ir jų gelbėtojus – didžiąją žmogiškumo, pasiaukojimo ir drąsos pamoką.

Jūs, šios ceremonijos dalyviai, esate gyvas ryšys tarp mūsų dabarties ir to meto, paženklinto žiaurumu ir ypatingu altruizmu.

Tai nėra tik tolstančios istorijos epizodai. Tai – ir dabartinės mūsų pastangos padaryti viską, ką tik galime, kad išsaugotume taikų gyvenimą.

Kad niekas nevirstų pasmerktuoju, auka be kaltės. Nebūtų persekiojamas ir žudomas vien dėl savo tautybės ar tikėjimo.

Apie visa tai galvojame šį rugsėjį minėdami Vilniaus geto sunaikinimo septyniasdešimt penktąsias metines, svarstydami sugriautos Didžiosios sinagogos likimą ar Šeduvos štetlo įamžinimą.     

Galvojame apie sunaikintą, prarastą didelę Lietuvos žydų bendruomenę ir be galo didžiuojamės kiekvienu tautiečiu, kuris baisioje karo metų tragedijoje išdrįso blogiui priešintis širdies gerumu.

Ir tai buvo ne žodžiai, o veiksmas – apsisprendimas atverti namų duris ir pasidalinti savo gyvenimu. O galbūt ir likimu. Baigties niekas nežinojo ir vis tiek rizikavo.   

Sekmadienį, minint Lietuvos žydų genocido dieną, Šventasis Tėvas taip pat sustos maldai prie paminklo genocido aukoms.  

O šiandien valstybės vardu dėkojame visiems gelbėtojams.              

Visada saugokime atmintį apie mūsų Teisuolius ir branginkime jų paliktą šviesą.

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

Informacija atnaujinta 2018.09.21 12:25

Atgal