Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Pagrindinė Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kalba pasauliniame 2018 m. Moterų politikos lyderių forume „JAU LAIKAS! MOTERYS KEIČIA PASAULĮ!“

2018-06-07

Mielos draugės,

sveikos atvykusios į Vilnių!

Labai simboliška, kad susitinkame Lietuvoje, nes šiemet mes švenčiame dvi svarbias progas – modernios Lietuvos valstybės šimtmetį ir šimtą metų, kai Lietuvos moterys įgijo teisę balsuoti.

Abu šiuos pasiekimus lėmė drąsa ir ryžtas kovojant su nelygybe bei tvirtas tikėjimas mūsų pamatine teise kurti savo pačių likimą.

Prieš šimtmetį pirmosios Lietuvos moterys parlamentarės sukūrė programą, kurioje buvo teigiama, kad:

  • šeima turi būti pagrįsta lygybe;
  • už tą patį darbą vyrams ir moterims būtų atlyginama vienodai;
  • moters darbas namie ir vaikų auklėjimas turi būti laikomi lygiaverčiais vyro uždirbamoms pajamoms šeimai išlaikyti.

Nuo to laiko daug buvo pasiekta ir Lietuvoje, ir pasaulyje. Moterys tapo labiau išsilavinusios, sveikesnės, politiškai ir ekonomiškai aktyvesnės.

Vis dėlto, nepaisant pažangos, tokie klausimai kaip lygybė, darbo užmokesčio skirtumo mažinimas bei kova su pasenusiais stereotipais ir smurtu išlieka aktualūs kaip ir anksčiau.

Daugiau nei 150 valstybių vis dar taiko moteris diskriminuojančius įstatymus. Daugelyje pasaulio vietų, lyčių lygybės laikas yra sustojęs ar net griaunama pasiekta pažanga.

Mes judame ratais, plačiais kaip šimtmečiai. Judant tokiu tempu, prireiktų mažiausiai dar 100 metų norint įveikti dabartinį lyčių atotrūkį pasaulyje.

Esame įveikę tik pusę kelio ir, jei nepaspartinsime pokyčių, nė vienas iš mūsų savo gyvenime nepamatysime tikros lyčių lygybės.

Todėl šiandien noriu mesti iššūkį Jums ir sau pakeisti esamą status quo.

  1. Atsikovokime prarastą laiką! XXI amžiuje moterys turi turėti lygiavertį statusą, lygiavertį atlyginimą ir lygiavertes politines galimybes. Ir tai nėra vien teisingumo klausimas. Vien lygiavertis moterų dalyvavimas ekonomikoje gali įlieti į globalią ekonomiką papildomus 28 trilijonus dolerių iki 2025 metų.
  2. Veikime dabar ir naudokimės proga! „Me Too“ judėjimas keičia mūsų visuomenes, pradedant filmavimo aikštelėmis ir baigiant politika. Privalome niekada daugiau neleisti, kad su smurtu, grasinimais ar seksualiniu išnaudojimu susidūrusios moterys būtų tildomos.
  3. Aplenkime laiką! Privalome skatinti mergaites rinktis mokslo ir inovacijų gyvenimo kelią. Šiuo metu moterys užpildo tik 17 procentų Europos Sąjungos informacinių technologijų sektoriaus darbo vietų, tad nebegalime sau leisti ir toliau prarasti gabiausių jaunų pasaulio protų.

Šiandien čia susirinko daugiau nei 300 mūsų. Kiekviena galime kažką nuveikti siekdamos pažangos tiek savo šalyse, tiek pasaulio mastu.

Pasinaudokime šiuo aukščiausio lygio forumu, kad su nauja energija ir įkvėpimu tęstume kovą už lyčių lygybę.

Turime bent 100 priežasčių veikti!

Jau seniai atėjo laikas mums rašyti istoriją!

Ir tam mums nereikia dar vieno šimtmečio!

Dėkoju!

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

Informacija atnaujinta 2018.06.07 17:21

Atgal