Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Saugi atominė energetika - visos tarptautinės bendruomenės atsakomybė

2011-08-31

Trečiadienis, rugpjūčio 31 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su klimato kaitos klausimus kuruojančia Europos Komisijos nare Connie Hedegaard.

Prezidentė su eurokomisare kalbėjo apie pasirengimą deryboms dėl naujosios ES finansinės perspektyvos. Valstybės vadovės teigimu, Lietuvos interesas, jog naujoje finansinėje perspektyvoje būtų užtikrintas tinkamas finansavimas svarbiems Baltijos valstybių elektros ir dujų jungčių projektams, efektyvios ir konkurencingos energetikos sistemos funkcionavimui bei branduolinių jėgainių saugumui. Pasak Respublikos Prezidentės, reikia užtikrinti konkurencingą, efektyvią ir tvarią ekonominę plėtrą bei didinti energijos vartojimo efektyvumą visuose ekonomikos sektoriuose ir namų ūkiuose.

Šalies vadovė akcentavo, kad saugi ir švari branduolinė energija yra vienas svarbiausių ilgalaikį poveikį aplinkai turinčių klausimų. Pasak Prezidentės, saugi ir patikima atominių elektrinių veikla, ar jos būtų Europos Sąjungos teritorijoje, ar kaimynystėje turi būti visos tarptautinės bendruomenės atsakomybė.

„Turime siekti, kad Europos Sąjungoje ir jos kaimynystėje veiktų tik saugios, aukščiausius europinius standartus atitinkančios atominės elektrinės. Griežtus saugumo reikalavimus būtina taikyti ne tik technologijoms, bet ir statybų aikštelėms, konstrukcijoms bei nuolatinei elektrinių veiklos priežiūrai. Siekdama saugios atominės energetikos visuose tarptautiniuose formatuose ES turėtų kalbėti vienu balsu", - teigė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Valstybės vadovės teigimu, abipusis, geranoriškas bendradarbiavimas, atvirai keičiantis informacija apie ES ir kaimynystėje vykdomus branduolinius projektus, jų poveikio aplinkai vertinimus, bei taikant europinę saugumo standartų metodologiją, bei užtikrinant galimybę nepriklausomiems tarptautiniams ekspertams stebėti vykdomus projektus, sustiprintų pasitikėjimą ir saugumą regione.

Šalies vadovė taip pat pabrėžė, jog energetinis saugumas yra gyvybiškai svarbus Lietuvai tiek tiekimo, tiek ir aplinkosauginiu požiūriu. Siekiant mažinti priklausomybę nuo monopolinio energijos tiekėjo ir klimatinei sistemai žalingo iškastinio kuro - dujų ir naftos, būtina skatinti kiek įmanomą platesnę Lietuvos energetinės sistemos įvairovę, efektyviai ir išradingai panaudojant vietinius atsinaujinančios energijos resursus ir branduolinę energetiką.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2011.08.31 18:35

Atgal