Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Skaidrumas ir teisės viršenybė – teisėkūros pagrindas

2015-11-19

Ketvirtadienis, lapkričio 19 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) nariais aptarė neatidėliotinus, valstybės raidai, visuomenės saugumui, teismų ir teisėsaugos institucijų veiklos tobulinimui ir efektyviam darbui svarbius įstatymų projektus.

„Valstybės interesai, politikos skaidrumas ir teisingumas, kurio žmonės neretai vis dar pasigenda, teisės viršenybė ir pagarba Konstitucijai turi būti mūsų teisėkūros pagrindas", – sakė Prezidentė.

Korupcijos metastazės plinta stabdydamos valstybės pažangą. Tai pakerta ir žmonių pasitikėjimą, todėl šalies vadovė kviečia Seimo narius bendromis pastangomis tobulinti teisinius įrankius kovoje su korupcija.

Seimas jau yra pritaręs ankstesnėms Prezidentės antikorupcinėms iniciatyvoms. Šiandien šalies vadovė inicijuoja įstatymų paketą, nukreiptą prieš įsisenėjusias korupcijos apraiškas. Korupcijai pažaboti taip pat pasitarnautų registruoti Seimo narių siūlymai dėl privalomo valstybės tarnautojų atsparumo korupcijai vertinimo. Seimo politinės valios laukia Teisingumo ministerijos parengtas asmenų, pranešančių apie korupcijos atvejus, apsaugą garantuojančių įstatymų paketas.

Teisingumo ieškantys žmonės iš teismų ir teisėsaugos institucijų tikisi profesionalumo ir atsakingumo. Todėl valstybės vadovė pabrėžė, kad negalima atidėlioti teismų reformos įstatymų projektų, būtinų efektyvesniam ir spartesniam bylų nagrinėjimui, svarstymo.

Neseniai įvykusi Kražių tragedija įpareigoja rimtai įvertinti sprendimus, susijusius su žmonių saugumu. Tarp jų ir praėjusią savaitę Prezidentės Seimui pateiktas Probacijos įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siūloma sugriežtinti laisvėje esančių nuteistųjų kontrolę.

Vaikų globos įstaigų pertvarka – visuomenės lūkestis. Todėl būtina dar šiemet imtis šalies vadovės siūlymo optimizuoti vaikų globą ir įvaikinimą reglamentuojančius procesus.

Teisėkūros pagrindas – skaidrumas ir teisės viršenybė. Kiekvienas Seimo priimamas įstatymas turi atitikti Konstituciją, todėl kilus abejonių būtina įsiklausyti į nepriklausomų konstitucinės teisės ekspertų perspėjimus.

Prezidentė pakvietė Seimo narius atsakingai dalyvauti prokuratūros vadovo skyrimo procedūroje, nes Konstitucijoje yra įtvirtinta abipusė Seimo ir Prezidento atsakomybė šiame procese bei atsakingo valdymo principas.

TTK pozicija yra svarbi ir Seimui tvirtinant 2016 m. valstybės biudžetą. Po Europos Komisijos ir Valstybės kontrolės pastabų būtina užtikrinti racionalų biudžeto lėšų paskirstymą, kad su turimais ištekliais garantuotume sklandų ir efektyvų teismų, teisėsaugos ir kitų su korupcija kovojančių institucijų darbą.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.11.19 15:13

Atgal