Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Bendra skaitmeninė rinka paspartins ES ekonomikos augimą

2015-06-26

Penktadienis, birželio 26 d. (Briuselis). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė EVT posėdyje pabrėžė, jog būtina kuo greičiau sukurti ES skaitmeninę rinką ir pašalinti visas kliūtis laisvai prekiauti internetu visoje ES. Svarbu ir toliau perkelti kuo daugiau viešųjų paslaugų į internetinę erdvę ir skatinti gyventojus dažniau naudotis elektroninėmis paslaugomis.

„Įgyvendinus skaitmenines iniciatyvas, europiečiai turės gerokai daugiau galimybių elektroninėje erdvėje. Būtent skaitmeninėje rinkoje glūdi didžiulis ekonominis potencialas. Kai ji veiks be kliūčių, lengviau įsisteigs verslas, vartotojai turės laisvę rinktis prekes ir paslaugas iš visos ES ir už jas mokėti pigiau. Tokiu būdu ne tik paspartinsime ekonomikos augimą, bet ir sudarysime sąlygas sukurti šimtus tūkstančių naujų darbo vietų ES“, – sakė Prezidentė.

Sukūrus bendrą ES skaitmeninę rinką papildomo ekonomikos augimo vertė galėtų siekti apie 415 mlrd. eurų. Jei pirkdami internetu vartotojai galėtų naudotis visos ES prekių ir paslaugų pasiūla, jie kasmet sutaupytų apie 11,7 mlrd. eurų. Jei visose ES valstybėse elektroninei prekybai būtų taikomos vienodos taisyklės, 57 proc. įmonių pradėtų arba imtų aktyviau prekiauti internetu kitose ES šalyse.

Lietuvos vadovė pabrėžė, kad negalima atidėlioti ES skaitmeninės rinkos sukūrimo dar ir dėl to, kad ES šalys vis dažniau patiria kibernetines atakas. Sukūrus bendrą rinką, ES taps joms atsparesnė. Briuselyje ES vadovai sutarė, kad informacinio saugumo direktyva turi būti priimta kuo greičiau, o teisės aktai, stiprinantys duomenų apsaugą – iki šių metų pabaigos.

Būtina sparčiau perkelti viešąsias paslaugas į internetinę erdvę ir skatinti žmones šiomis paslaugomis naudotis. Svarbu vystyti elektroninius projektus, ypač tokiose srityse kaip sveikatos apsauga. Tai leis ne tik mažinti eiles sveikatos priežiūros įstaigose, bet ir sutaupys mokesčių mokėtojų pinigų. Šiuo metu elektroninių sveikatos paslaugų išsivystymas Lietuvoje yra mažiausias visoje ES – šiomis paslaugomis naudojasi tik 19 proc. mūsų šalies gyventojų.

Pasak Prezidentės, Lietuva remia ES siūlymą atverti viešojo sektoriaus duomenis verslo reikmėms. Laisvai prieinami duomenys leis sukurti naujų verslo idėjų. Lietuva siekia skaitmenizuoti ir viešuosius pirkimus – tai padėtų didinti jų skaidrumą.

Taip pat svarbu lavinti ES gyventojų skaitmeninius įgūdžius. Artimiausiu metu jų reikės praktiškai visose darbo vietose. Iki 2020 metų vien Baltijos regione trūks apie 100 tūkst. informacinių technologijų specialistų.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.06.26 14:51

Atgal