Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Lietuvos interesas – stipri ir demokratiška Ukraina

2014-11-24

Pirmadienis, lapkričio 24 d. (Kijevas). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Kijeve susitiko su Ukrainos Prezidentu Petro Porošenka. Šalių vadovai pirmininkavo septintajam Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų Tarybos posėdžiui, kuriame aptartos konkrečios priemonės, kuriomis Lietuva galėtų padėti šiai šaliai įgyvendinti būtinas reformas ir užtikrinti savo ir viso regiono saugumą.

„Šiandien Ukraina susiduria su itin dideliais iššūkiais - atplėšta jos teritorijos dalis, Rytuose vykstančiame kare žūsta jos kariai ir taikūs gyventojai. Tuo pat metu ši šalis turi įgyvendinti sudėtingas, bet valstybės ateičiai būtinas reformas. Ukrainai sunku. Todėl turime ir galime jai padėti", - sakė Prezidentė.

Prezidentė pabrėžė, kad Ukrainai yra labai svarbu nedelsti ir įgyvendinti Asociacijos ir laisvosios prekybos sutarties su ES nuostatas bei kitas būtinas reformas. Lietuva visada rėmė ir rems Ukrainos žmonių pasirinkimą. Mūsų šalis gali pasiūlyti reikalingą ekspertinę pagalbą ekonomikos, teisėtvarkos, energetikos, transporto ir kitose srityse.

Pasak šalies vadovės, Ukrainai patiriant karinį puolimą, itin svarbus bendradarbiavimas saugumo ir gynybos srityse. Lietuva reabilitacijai priima sužeistus Ukrainos karius, teikia maisto, drabužių, medicinos pagalbą ir yra pasirengusi artimiausiu metu ją padidinti.

Siekiant perduoti Lietuvos sukauptą modernios kariuomenės kūrimo patirtį, ketinama kviesti daugiau Ukrainos karių studijuoti Lietuvos karo akademijoje, rengti bendras pratybas ir baigti kurti trišalę Lietuvos, Ukrainos ir Lenkijos brigadą.

Prezidentų susitikime kalbėta apie Lietuvai ir Ukrainai svarbius energetinio saugumo klausimus. Lietuva gali pasidalinti savo patirtimi, kaip didinti energetinį savarankiškumą, kurti skaidrią ir konkurencingą energetikos rinką.

Ukrainoje šalies vadovė taip pat aptarė dvišalio bendradarbiavimo klausimus ir prekybos ryšių stiprinimą. Lietuvos verslas yra suinteresuotas sąlygų investicijoms bei prekybai skaidrumu ir stabilumu Ukrainoje ir gali padėti jos įmonėms diegti europietiškos prekių ir paslaugų kokybės standartus.

Šalies vadovė taip pat susitiks su Ukrainos Ministru Pirmininku Arsenijumi Jaceniuku. 

Valstybių vadovai pasirašė Lietuvos ir Ukrainos strateginės partnerystės plėtojimo 2015-2016 metais gaires. Šį dokumentą galite rasti čia.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.11.24 00:00

Atgal