Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Stiprėjantys ryšiai su JAE – nauda Lietuvos verslui ir žmonėms

2017-07-11

Antradienis, liepos 11 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Jungtinių Arabų Emyratų užsienio reikalų ir tarptautinio bendradarbiavimo ministru Šeichu Abdullaru Bin Zayedu Al Nahyanu.

Susitikime aptartas dvišalių ryšių stiprinimas, bendradarbiavimas ekonomikos, verslo, inovacijų ir turizmo srityse, ES ir JAE santykiai. Daug dėmesio skirta saugumo klausimams, padėčiai Sirijoje, kovai su terorizmu ir regiono aktualijoms aptarti.

Šalies vadovės teigimu, Jungtiniai Arabų Emyratai – svarbus Lietuvos partneris Artimųjų Rytų regione, su kuriuo mus sieja intensyvūs dvišaliai santykiai ir aktyvus bendradarbiavimas ES lygiu. Lietuvai pirmininkaujant ES Tarybai pasiektas JAE bevizis režimas su Šengeno erdvės valstybėmis. Mūsų šalis taip pat palaiko derybų atnaujinimą dėl laisvosios prekybos sutarties tarp ES ir Persijos įlankos bendradarbovimo tarybos valstybių.

Pasak Prezidentės, tai itin aktualu ir Lietuvos verslui bei žmonėms, kurie atranda vis daugiau naujų galimybių JAE. Nemažai lietuvių šioje valstybėje dirba tarptautinėse kompanijose ar vietos įmonėse.

Į turtingiausių pasaulio valstybių dešimtuką patenkantys JAE yra globalus transporto, turizmo ir prekybos mazgas bei prioritetinė rinka Lietuvos eksportui. Šiuo metu ekonominiai ryšiai su JAE įgyja nemažą pagreitį – per penkerius metus dvišalė prekyba išaugo net 4 kartus, savo produkciją į JAE sėkmingai eksportuoja maisto pramonės įmonės, baldų ir technologinės įrangos gamintojai. Lietuva taip pat didelį bendradarbiavimo potencialą mato informacinių ir finansinių technologijų, atsinaujinančios energetikos, ypač saulės baterijų, sveikatos bei gyvybės mokslų srityse.

Dvišalių verslo, investicijų ir turizmo ryšių plėtrai paskatinti šiuo metu deramasi dėl Lietuvos – JAE investicijų skatinimo ir apsaugos sutarties bei svarstoma tiesioginio skrydžio galimybė iš Vilniaus į JAE.

JAE yra ir didžiausia bei aktyviausiai veikianti lietuvių bendruomenė visame regione. Todėl jų darbo ir gyvenimo, o taip pat ir turizmo sąlygas dar labiau palengvins šiandien pasirašomas dvišalis Lietuvos ir JAE susitarimas dėl vairuotojų pažymėjimų pripažinimo.

Kalbant apie bendradarbiavimą saugumo srityje, šalies vadovė pabrėžė, jog Lietuva labai vertina JAE vaidmenį kovojant su terorizmu ir užtikrinant stabilumą regione, teikiant humanitarinę pagalbą pabėgėliams.

Pasak Prezidentės, konfliktas Sirijoje ir regione veikianti teroristinė organizacija ISIS kelią grėsmę tiek Europos, tiek globaliam saugumui, skatina masinius pabėgėlių srautus į ES. Todėl JAE ir kitų regiono valstybių pastangos yra labai svarbios siekiant konflikto sureguliavimo ir įveikiant regioną destabilizuojančius veiksnius.

JAE yra JAV vadovaujamos antiteroristinės koalicijos narė, vykdė oro antskrydžius prieš ISIS.

JAE taip pat artima NATO partnerė, kuri prisideda prie tarptautinių Aljanso misijų, yra sudariusi individualios partnerystės ir bendradarbiavimo programą (IPCP).

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2017.07.11 11:17

Atgal