Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Susitikime su Prezidentu B. Obama – Lietuvos saugumo garantijos

2014-09-03

Trečiadienis, rugsėjo 3 d. (Talinas). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Taline susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentu Baracku Obama. Susitikime, kuriame taip pat dalyvavo Latvijos ir Estijos valstybių vadovai, aptartas Baltijos šalių ir JAV bendradarbiavimas gynybos ir saugumo srityse.

Pasak Prezidentės, Lietuva ir JAV yra patikimos partnerės, kurios supranta, jog Jungtinių Valstijų ir Europos saugumas yra nedalomas. Šiandien šis principas yra ypač svarbus. Karinė agresija, kurią patiria Ukraina, kelia grėsmę ne tik jos išlikimui, bet ir mūsų saugumui. Lietuva vertina JAV lyderystę užtikrinant Baltijos šalių apginamumą. NATO turi imtis visų priemonių, būtinų Baltijos šalių saugumui užtikrinti ir Rusijos agresijai Europoje sustabdyti.

Kalbėdama po susitikimo su JAV Prezidentu ir kitų Baltijos valstybių vadovais, Prezidentė taip pat pabrėžė, jog tai, kas vyksta Ukrainoje, yra agresija, nukreipta ne tik prieš šią šalį, bet ir prieš taiką bei saugumą Europoje. Ukraina kovoja ne tik už savo, bet ir už mūsų laisvę. Dėl to turime jai padėti visomis įmanomomis priemonėmis.  

Baltijos šalių vadovai susitiko su JAV Prezidentu prieš rytoj prasidėsiantį NATO viršūnių susitikimą Velse. Jame Lietuva drauge su Latvija ir Estija sieks NATO gynybos planų atnaujinimo, sustiprinto Aljanso gebėjimo greitai reaguoti į grėsmes ir NATO pajėgų buvimo regione. Tam Baltijos valstybėms bus reikalingas ir JAV palaikymas.

Šalies vadovės teigimu, JAV yra suinteresuota Lietuvos, Latvijos ir Estijos suverenitetu, teritoriniu vientisumu ir saugumu. Tai pabrėžta 1998-aisiais visų keturių šalių pasirašytoje Baltijos Chartijoje ir dar kartą patvirtinta praeitais metais Vašingtone, JAV ir Baltijos šalių Prezidentų politinėje deklaracijoje.

Prasidėjus Rusijos karinei agresijai Ukrainoje, JAV pirmosios sustiprino Baltijos šalių oro policijos misiją, taip pat bendroms karinėms pratyboms atsiuntė savo karius. JAV Kongresas netrukus svarstys 1 mlrd. JAV dolerių finansinės paramos iniciatyvą savo gynybiniams pajėgumams Europoje stiprinti. 

Nuotraukos - AP/Scanpix, Reuters/Scanpix, AFP/Scanpix, René Velli

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.09.03 14:50

Atgal