Prezidentė Dalia Grybauskaitė

"Šviesaus Kalėdų stebuklo nuojauta", - Prezidentės interviu dienraščiui "Lietuvos žinios"

2009-12-24

Kokias Kūčias ir Kalėdas prisimenate iš vaikystės, ar šeimoje buvo kokių ypatingų tradicijų?

Vaikystėje aš, kaip ir visi vaikai, tikėjau kalėdiniais stebuklais. Laukdavau šios dienos labiau nei kitų švenčių, nes Kalėdų naktis man buvo pati paslaptingiausia: kildavo aibė klausimų - kaip į namus įeina Kalėdų Senelis ir kaip jis spėja aplankyti visus vaikus. Dabar Kalėdų paslaptis man įgijo kiek kitokią prasmę - ji virto viltimi, kad daug kas gali pasikeisti į gera; tikėjimu, kad daugybę dalykų galima daryti geriau; žinojimu, kad didžiausia dovana yra ištiesti ranką šalia esančiam ir pasidalyti su juo viskuo, kuo gali...

Savo vaikystės Kalėdas atsimenu šaltas, snieguotas, su didelėmis saldainiais papuoštomis eglėmis. Sukiodavausi prie eglės be paliovos, kol prieš pat Kalėdas vietoj žaisliukų-saldainių likdavo tik popierėliai. Tėvai tai aptikdavo, žinoma, tik prieš pat šventes. Ir dar...Atsimenu didžiulį apelsiną po egle, kvepiantį kažkuo tolimu, bet kartu ir kažkuo nuostabiu, neįtikėtinu...

Mūsų šeima laikėsi visų Kūčių papročių. Mama kaip įmanydama stengėsi puoselėti šias tradicijas ir ant šventinio stalo visada suskaičiuodavome dvylika patiekalų.

Tais laikais negalėjome švęsti Kūčių ir Kalėdų viešai ir tai, ko gero, dar labiau mus visus suvienydavo ir sutelkdavo. Tai buvo labai intymi, paslaptinga akimirka (šventė), kurios niekas negalėjo ir nedrįso trikdyti.

Kaip vėliau teko švęsti šias šventes?

Visuomet stengiausi Kūčias švęsti su man artimiausiais žmonėmis. Kai dar galėjau laisviau keliauti, mėgau Kalėdas praleisti kitose šalyse. Ir nors skirtingose vietose Kalėdos yra švenčiamos įvairiai, tačiau žmonių akys visur spinduliuoja tą pačią laukimo, vilties ir džiaugsmo šviesą.

Ar Jūs pati - anksčiau ir dabar - gaminate kokius nors šventinius patiekalus, ką labiausiai mėgstate?

Dar iš vaikystės atsimenu, kad gardžiausias patiekalas man buvo silkė. Mama ją gamindavo įvairiai - su burokėliais, morkomis... Ir dabar šis patiekalas yra mano mėgstamiausias, tik mamos gaminta silkė išliko pati skaniausia.

Kaip ketinate praleisti šias šventes? Ar pirksite kam nors dovanų? Ką pati norėtumėte gauti dovanų, kokią širdžiai mieliausią dovaną šia proga esate kada nors gavusi?

Šventes sutiksiu su artimaisiais ir draugais. Kalėdų dvasia nėra tik abstraktus reiškinys, tai - mūsų dėmesys vienas kitam, tai noras skleisti gerumą ir šilumą šalia esantiems. Šis metas man visuomet buvo ypatingas: visada mėgau džiuginti man artimus žmones smulkmenomis. Dabar, man esant valstybės Prezidente, galvoju apie kiekvieną Lietuvos žmogų ir noriu, kad Kalėdų dvasia aplankytų kiekvienus namus, išsklaidytų kasdienius rūpesčius, suteiktų vilties, jog ateinantys metai bus geresni ir lengvesni, atneš daugiau džiaugsmo ir šviesos. Tai ir noriu padovanoti kiekvienam Lietuvos žmogui. Ko gero, ir man pačiai tai būtų geriausia dovana.

Ką  norėtumėte palinkėti žmonėms ateinančiais metais?

Linkiu, kad Kalėdų dvasia apgaubtų visus žmones paslaptinga, šventine nuotaika, nuoširdžia meile ir geranorišku dėmesiu. Linkiu namų jaukumo, ramybės ir tuo pačiu - tvirtybės ir susitelkimo. Linkiu, kad Kūčių naktį virš visų namų stogų įsižiebtų žvaigždė, nešanti viltį ir tikėjimą ateitimi.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.01.26 15:35

Atgal