Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Teismų sprendimai neturi kelti abejonių

2014-02-06
Ketvirtadienis, vasario 6 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kuriomis siekiama užtikrinti, kad aukštesniųjų teismų sprendimai dėl suėmimo būtų priimami kolegialiai, o ne vieno teisėjo.
 
„Netoleruotina, kai teisėjas lengva ranka gali savo galutiniu ir neskundžiamu sprendimu suimti nekaltą arba paleisti pavojingą asmenį į laisvę. Tokie svarbūs sprendimai turi būti priimami tik labai gerai įvertinus pasekmes žmogaus teisėms, visuomenės saugumui, valstybės interesams ir prestižui. Teismų sprendimai turi būti teisingi, žmonėms suprantami ir nekeliantys jokių abejonių dėl objektyvumo ir skaidrumo", - sako Prezidentė.
 
Prezidentė siūlo atsisakyti dabar galiojančios tvarkos, kai aukštesniųjų teismų teisėjai vienasmeniškai priima galutinius ir neskundžiamus sprendimus dėl suėmimo. Todėl Prezidentės teikiamomis įstatymo pataisomis siūloma nustatyti, kad aukštesniuosiuose teismuose skundai dėl suėmimo būtų nagrinėjami kolegialiai - tai yra 3 teisėjų, o ne vieno, kaip yra dabar.
 
Pasak Prezidentės, kolegiali skundų nagrinėjimo tvarka užtikrintų kokybiškesnius teismų sprendimus ir sustiprintų žmonių pasitikėjimą teismais. Be to, taip būtų labiau užtikrinta žmogaus teisių apsauga bei galimos korupcijos prevencija.
 
Kolegialaus skundų nagrinėjimo tvarka aukštesniuosiuose arba apeliacinės instancijos teismuose yra įtvirtinta daugelyje Europos valstybių, tarp jų Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir kitose šalyse.
 
Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad viena iš nepasitikėjimo teismais priežasčių - nepakankamai įtikinantys ir argumentuoti teismų sprendimai.
 
Teismų sistemos skaidrinimas yra vienas svarbiausių Prezidentės veiklos prioritetų. Nuo kadencijos pradžios Prezidentė jau yra atleidusi 14 teisėjo vardą pažeminusių asmenų - tiek pat, kiek per visą Nepriklausomybės laikotarpį iki 2009 metų. 
Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.02.06 13:19

Atgal