Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Už vaikų saugumą esame atsakingi visi

2015-01-20

Antradienis, sausio 20 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė inicijavo pasitarimą dėl vaikų saugumo užtikrinimo ugdymo įstaigose, ypač vaikų globos namuose ir socializacijos centruose.

„Įvykiai Švėkšnos specialiojo ugdymo centre, didėjantis patyčių aukų skaičius mokyklose apnuogino tikrąsias vaiko teisių apsaugos problemas. Atsakingos institucijos turi nustoti stumdyti atsakomybę, atsikratyti biurokratinio požiūrio ir imtis konkrečių veiksmų. Apie kiekvieną vaiką turi būti galvojama kaip apie savo", - sakė Prezidentė.

Švietimo ir mokslo ministerija turi kuo skubiau savo žinion iš Šilutės savivaldybės perimti Švėkšnos specialiojo ugdymo centrą ir ateityje jį uždaryti.

Pasak Prezidentės, tiek daug ir tokių sudėtingų vaikų būti vienoje vietoje negali, nes neįmanoma užtikrinti jų priežiūros. Socializacijos centrai, į kuriuos siunčiami elgesio sutrikimų turintys vaikai iš visos Lietuvos, yra sovietinė atgyvena ir, remiantis pasauline patirtimi, turi būti išskaidyti į mažas įstaigas, kai vienoje įstaigoje globojama ne daugiau kaip dešimt vaikų. Globos namams taip pat turi būti nustatytas tam tikras globotinių skaičius, kuris negali būti viršijamas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turėtų nedelsdama padidinti finansavimą psichologinės pagalbos linijoms, suteikiančioms veiksmingą pagalbą. Šiuo metu jis yra nepakankamas. „Vaikų linija" praėjusiais metais buvo pajėgi atsiliepti tik į kas 16-tą skambutį.

Psichologinės pagalbos labai reikia į savižudybę linkusiems vaikams. Todėl Sveikatos apsaugos ministerija įpareigota rasti galimybių iš PSDF kompensuoti psichologo konsultacijas.

Valstybės vadovė atkreipė generalinio policijos komisaro dėmesį, kad tragedijų ir nusikaltimų padėtų išvengti ir operatyvesnė policijos reakcija į nerimą keliančius signalus. Nė vienas pagalbos prašymas iš ugdymo įstaigų, iš šeimų neturi likti be atsako.

Prezidentė ragina Lietuvos žmones nebūti abejingus vaikų problemoms, nes vaikų saugumas ne tik institucijų, bet ir kiekvieno mūsų reikalas.

Pasitarime dalyvavo švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus, socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis, sveikatos apsaugos viceministrė Laimutė Vaidelienė, Lietuvos policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, vaikų ir paauglių psichiatras, Jungtinių Tautų specialusis pranešėjas Dainius Pūras, „Vaikų linijos" vadovas Robertas Povilaitis, „Jaunimo linijos" atstovė Aušra Pockevičiūtė, „Carito" atstovė Kristina Mišinienė, Vaiko teisių apsaugos kontrolierės įstaigos atstovė Evelina Žemaitytė ir Lietuvos moksleivių sąjungos atstovė Akvilė Burneikaitė.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.01.28 14:09

Atgal