Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Valstybės lėšų valdymas turi būti skaidrus

2015-05-15

Penktadienis, gegužės 15 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su naujuoju Valstybės kontrolės vadovu Arūnu Dulkiu ir aptarė svarbiausius Valstybės kontrolės uždavinius – valstybės biudžeto bei ES finansinių lėšų panaudojimo skaidrumo užtikrinimą, valstybinių institucijų veiklos auditavimą, fiskalinės politikos vertinimą ir Lietuvos biudžeto politikos kontrolę.

Pasak Prezidentės, siekiant užtikrinti skaidrų valstybės lėšų panaudojimą, vien tik planinio audito nepakanka. Paaiškėjus informacijai apie galimo piktnaudžiavimo ir pasipinigavimo atvejus, Valstybės kontrolė turi reaguoti greitai ir pati savo iniciatyva atlikti operatyvius auditus.

„Valstybės kontrolė turi būti tikras valstybinių lėšų sargas – apsaugoti, kad jos būtų naudojamos skaidriai ir atsakingai. Užkirsti kelią bet kokiam piktnaudžiavimui ar pasipinigavimui. Imtis prevencinių priemonių, kad valstybės biudžeto pinigai netaptų pasipelnymo šaltiniu“, – sakė šalies vadovė.

Valstybės kontrolės šių metų pradžioje atliktas tyrimas nustatė valstybės tarnyboje išvešėjusią ydingą praktiką, kai valdininkai sudaro papildomas darbo sutartis su juos jau įdarbinusia institucija. Šalies vadovės teigimu, tokia praktika, kai už tą patį darbą mokama du kartus, nėra suderinama su valstybės tarnybai keliamais skaidrumo reikalavimais ir neleidžia užtikrinti racionalaus ES lėšų panaudojimo.

Prezidentė yra inicijavusi įstatymo pataisas, kuriomis siūloma uždrausti pasipinigavimą valstybės tarnyboje. Valdininkams siūloma mokėti tik pareiginę algą ir su jų, kaip valstybės tarnautojų, darbu susijusias įstatymo numatytas išmokas, kompensacijas ir pašalpas.

Šalies vadovė taip pat pabrėžė, jog Valstybės kontrolė, kaip aukščiausia valstybinio audito institucija, turi ir toliau išlikti nepriklausoma.

Seimui pritarus Fiskalinės sutarties įgyvendinimo Konstituciniam įstatymui, Valstybės kontrolei tenka naujas vaidmuo vertinti vyriausybės fiskalinę politiką. Pasak Prezidentės, objektyvus, kompetentingas ir nepriklausomas fiskalinės drausmės vertinimas padės vykdyti atsakingą valstybės finansų politiką.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.05.15 13:47

Atgal