Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Valstybės prioritetas – socialiai saugus žmogus

2014-07-01

Antradienis, liepos 1 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su socialinės apsaugos ir darbo ministre Algimanta Pabedinskiene aptarė pensijų, užimtumo ir jaunimo nedarbo klausimus bei socialinės atskirties mažinimo galimybes.

„Lietuvos ekonomika viena labiausiai augančių Europoje, tačiau Lietuvoje dar daug žmonių gyvena vos sudurdami galą su galu. Kai kuriose savivaldybėse dirba vos trečdalis gyventojų - tai didina socialinę atskirtį ir tampa grėsme valstybės saugumui. Socialinė atskirtis mažės tik tuomet, kai kiekvienas žmogus sulauks realios pagalbos tiek ieškodamas darbo, tiek jo netekęs, tiek susirgęs ir išėjus į pensiją. Niekas neturi būti paliktas likimo valiai", - sako Prezidentė.

Prezidentė pabrėžia, kad būtina vykdyti efektyvią užimtumo politiką ir remiantis gerosios praktikos pavyzdžiais modernizuoti darbo santykius. Dabar valstybės užimtumo strategija orientuota į pinigų panaudojimą, o ne realų žmonių įdarbinimą. Nors Lietuvos ekonomika viena sparčiausiai augančių Europoje, kas dešimtas jaunas žmogus neturi darbo. Iš viso šalyje beveik 170 tūkstančių žmonių nedirba, o jiems padėti turinti „Darbo birža" užsiima bedarbių registracija, o ne realia pagalba ieškant darbo.

Taip pat Prezidentė įpareigojo tęsiant socialinės paramos reformą derinti pašalpų mokėjimą su žmonių užimtumo skatinimu. Tai reiškia, kad ilgą laiko darbo neturėjusiam ir įsidarbinusiam žmogui socialinės paramos teikimas neturėtų būti nutrauktas iškart. Pasak Prezidentės, socialinę paramą reikia skirstyti sąžiningai, tačiau ji turi padėti žmonėms, o ne juos skurdinti.

Prezidentė ypač akcentavo, kad būtina imtis visų priemonių užtikrinant oresnį gyvenimą šalies pensininkams ir ieškoti galimybių padidinti mažiausias pensijas. Šiuo metu 126 tūkstančiai žmonių gauna vos 324-650 litų pensijas. Prezidentės teigimu, būtina visapusiška pensijų reforma, o žmonėms turi būti sudarytos galimybės turėti daugiau būdų kaupti pensiją senatvei.

Prezidentė įpareigojo įgyvendinti Konstitucinio Teismo nutarimus dėl dideliu mastu mažintų valstybinių pensijų kompensavimo ir sumažintų pensijų dirbantiems pensininkams grąžinimo. Prezidentė dar anksčiau yra įpareigojusi Vyriausybę palaipsniui peržiūrėti nedarbo draudimo išmokas ir į prieškrizinį lygį grąžinti ligos išmokas laikino nedarbingumo atveju. Dabar nedarbo išmokas gauna tik 18 proc. bedarbių.

Prezidentė taip pat akcentuoja, kad siekiant socialinio teisingumo būtina sumažinti skirtingų sričių darbuotojų gaunamų atlyginimų disproporcijas, kurios ypač padidėjo po Konstitucinio Teismo sprendimo skubotai atstatant sumažintas algas.

Nuotraukos - R. Dačkus 

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2014.07.01 13:45

Atgal