Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Valstybės socialinės politikos prioritetai turi keistis

2015-04-21

Antradienis, balandžio 21 d. (Vilnius). Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė apsilankė Dotnuvos slaugos namuose, susipažino su senyvo amžiaus žmonėms teikiamomis paslaugomis.

Senėjančios visuomenės problema Lietuvai tampa vis aktualesnė. Socialinės paslaugos, kurios turėtų pasiekti vyresnio amžiaus žmones, yra per menkai išplėtotos. Seni ir vieniši žmonės priversti laukti eilėse, kad patektų į globos ir slaugos įstaigas.      

Lietuvoje socialinės paslaugos įstaigose senyvo amžiaus žmonės teikiamos apie 4,6 tūkst. asmenų. Tai sudaro apie 1 proc. vyresnio amžiaus žmonių. O Vokietijoje, Skandinavijos šalyse šis skaičius siekia nuo 5,9 iki 7,4 procento.

Prezidentė ragina šalies savivaldybes ir Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją keisti socialinės politikos prioritetus.

„Valstybės socialinės politikos prioritetai turi keistis. Pažeidžiamiausiems žmonėms turime užtikrinti reikiamą pagalbą – būtina didinti kokybiškų paslaugų teikimą ir priežiūrą senyvo amžiaus žmonėms, neįgaliesiems, mažinti vaikų globos namų, palengvinti globą ir įsivaikinimą. Gebėjimas pasirūpinti savo silpniausiais – brandžios valstybės požymis“, – sakė Prezidentė.

Senų žmonių globos įstaigų Lietuvoje yra 102, didesnė dalis steigėjų – savivaldybės, kita yra įsteigusios visuomeninės organizacijos, religinės bendruomenės, privatūs asmenys, valstybė. 

Šiemet iš valstybės biudžeto skirta 20,2 mln. eurų padėti savivaldybėms teikiančioms finansavimą globos ir slaugos įstaigoms bei priežiūrai namuose. Tačiau, pasak Prezidentės, svarbu ne tik pinigai, bet ir požiūris į žmogų bei nuoširdus rūpestis jais.

Savivaldybės yra atsakingos už socialines paslaugas, tačiau ne visos teikia ilgalaikę globą senyviems gyventojams. Visose savivaldybėse trūksta socialinių darbuotojų, prižiūrinčių vyresnio amžiaus žmones namuose.

Pasak Prezidentės, tokių slaugos namų, kaip Dotnuvoje, reikėtų daugiau. Praėjusiais metais Dotnuvos slaugos namai persikraustė iš senų patalpų į specialiai slaugos poreikiams pritaikytą pastatą, rekonstruotą įgyvendinant ES paramos projektą. Dabar čia gyvena 45 žmonės. Kėdainių rajono savivaldybėje, kurioje yra dar dveji slaugos namai, eilėje laukia 30 asmenų, norinčių juose gyventi.     

Šioje srityje, be valstybės ir savivaldybių, galėtų nemažai nuveikti ir nevyriausybinės organizacijos bei savanoriai, ypač jauni žmonės, kurie galėtų būti nuolatiniai vyresnių ir neįgalių žmonių talkininkai.    

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.04.21 13:19

Atgal