Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Vokietijos radijo WDR laida apie Lietuvos Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę (laidos manuskriptas)

2012-12-16

Dalia Grybauskaitė gavo 2013 m. Acheno miesto Karolio Didžiojo apdovanojimą
Lietuvos Respublikos Prezidentės portretas

Vedėjas: Raineris Krawitzas

Apdovanojimas bus įteiktas gegužės 9 d. Acheno rotušės Karūnavimo menėje. Be buvusios ES komisarės, juo yra apdovanoti tokie garbingi asmenys, kaip antai Donaldas Tuskas, Tony Blairas ir Vaclavas Havelas.

Autorė: Birgit Johannsmeier

Redaktorius: Raineris Krawitzas

Laidos manuskriptas

Net užklota sniegu ir ledu, Lietuvos sostinė Vilnius neprarado savojo žavesio. Mokinių grupelės vaikštinėja po senamiestį ir fotografuojasi priešais išpuoštą Prezidentūrą. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė nusijuokia prisiminusi, kaip pati visai netoliese sėdėjo mokyklos suole, kai Lietuva dar priklausė Sovietų Sąjungai. Anuomet dabartiniuose Prezidento rūmuose buvo įrengti Menininkų rūmai.

„Viską gerai prisimenu. Vaikystėje žaisdavau aplink Prezidento rūmus. Kai studijavau, į paskaitas bėgdavau per vidinį kiemelį. Tiesa, nė negalvojau tapti politike, jau nekalbant apie prezidentavimą."

Nuo pat jaunystės Dalios Grybauskaitės širdis linko prie ekonomikos mokslų. Pabaigusi studijas tuometiniame Leningrade, ji sugrįžo į Vilnių dėstyti politinės ekonomikos. Kai prasidėjo Lietuvos kova už laisvę, jai buvo 30 metų.

„Nė svajoti nesvajojome apie nepriklausomybę. Nors motina man nuolat kalbėjo apie tai, kad kadaise buvome savarankiška valstybė. Ir staiga pakvipo laisve. Buvusi Sovietų Sąjunga subyrėjo, sienos griuvo, ir man atsirado galimybė studijuoti Vakaruose."

Lietuvos nepriklausomybė Daliai Grybauskaitei ne tik jaudinantis įvykis, bet ir iššūkis - padėti šaliai pereiti nuo socialistinės planinės ir deficitinės ekonomikos prie rinkos ekonomikos. 1991 m. ji studijavo JAV Džordžtauno universitete, vėliau Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje vadovavo deryboms dėl Laisvosios prekybos sutarties su ES.

Šie pokyčiai mano kartai suteikė neįtikėtinų galimybių kilti profesinės karjeros laiptais. Niekas iš Vakarų nebūtų galėjęs mums padėti. Dieną naktį varčiau žodynus, siekdama suprasti, kas toje Laisvosios prekybos sutartyje rašoma. Mokėmės dirbdami ir žingsnis po žingsnio tobulėjome."

Vienas svarbiausių įvykių Lietuvos Respublikos Prezidentės gyvenime - Lietuvos įstojimas į Europos Sąjungą. Dalia Grybauskaitė pabrėžia, kad 2004 m. gegužės 1 d. tauta pagaliau gavo progą patvirtinti savo tapatybę. Esame europiečiai.

„50 sovietinės okupacijos metų Lietuvoje buvo gyva pasipriešinimo idėja. Narystė Europos Sąjungoje vainikavo mūsų pastangas išsikovoti laisvę, demokratiją ir žmogaus teises. Lietuva visuomet priklausė Europai ir ateityje išliks Europos dalis."

Vos Lietuvai įstojus į ES, ekonomikos ekspertė išvažiavo dirbti į Briuselį. Dalia Grybauskaitė tvirtina visuomet siekusi būti savo srityje geriausia. Penkerius metus ji dirbo komisare, valdė biudžetą ir finansus, palaikė glaudžius ryšius su politikais, kaip antai Jeanas Claude Junckeris ir Angela Merkel; šie ryšiai praverčia ir šiandien. Dar nesibaigus įgaliojimams, ją vėl pasiekė kvietimas sugrįžti į gimtinę, į Vilniaus senamiestį. Dalią Grybauskaitę Lietuvos žmonės kone absoliučia balsų dauguma išrinko Prezidente.

„Iš tiesų Lietuvos nepriklausomybė atvėrė man visas duris. Tačiau balotiruotis į prezidentus sutikau ne dėl karjeros. Laikiau savo pilietine pareiga padėti savo tautai, kai 2009 m. Lietuva patyrė pasaulinės finansų krizės smūgį."

Už kovą su krize taikant griežtą taupymo programą Lietuvos Respublikos Prezidentė ir gavo Karolio Didžiojo apdovanojimą. 2009 m. Lietuvą ištikus ekonomikos nuosmukiui, ji ėmėsi atsakomųjų priemonių: sumažino atlyginimus viešajame sektoriuje ir drastiškai apkarpė pensijas. Tiesa, Dalia Grybauskaitė ne be pasididžiavimo pastebi, kad šalis vėl atsigavo vos per pusantrų metų.

Tuo tarpu lauke priešais Prezidento rūmus sniege rikiuojasi mokiniai - pozuoti klasės nuotraukai. Dauguma didžiuojasi savo Prezidente. Visų pirma todėl, kad pirmą kartą Lietuvoje aukščiausią postą turi ne vyras, o stipri moteris.

Prezidentės spaudos tarnyba

Informacija atnaujinta 2015.01.23 16:11

Atgal